1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
2 years ago
12

What is 5 3/5% of 750? Thanks in advance.

Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]2 years ago
6 0
<h3>given:</h3>

5 \frac{3}{5} \% \: of \: 750

<h3>solution:</h3>

5 \frac{3}{5}  = 5.6

\frac{5.6\%}{100}  \times  \frac{x}{750}

= 42%

You might be interested in
Suppose Quadrilaterals A and B are both squares. Are A and B necessarily scaled
nevsk [136]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

A rectangle can be scaled into a square + rhombus. The difficult part is a trapezoid. If you can scale the sides, then the answer will remain yes because you would just make the top side longer both ways to straighten it and shorten the side lines.

8 0
2 years ago
Does this graph show a function? explain how you know
AVprozaik [17]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The vertical line test is basically just drawing a vertical line and seeing if the line intersects the graph more than once. If it does, then it is not a function, if it doesn't than it is a function.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me on this math
Tomtit [17]
58.96 or 1887/32 id the answer
5 0
3 years ago
Which is less: (-20)+10 or 20+(-35)? Explain your answer.
hjlf

Answer:

20 + (-35)

Step-by-step explanation:

(-20) + 10 = -10

20 + (-35) = -15

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need an answer for p and q
torisob [31]

74-p

20-q

I think this is right

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A sparkling-water distributor wants to make up 200 gallons of sparkling water to sell for $5.00 per gallon. She wishes to mix th
    11·1 answer
  • If your heart beats 65 times in one minute, how many times does it beat in a day? Tips: There are 60 minutes in one hour. There
    9·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • Factor out the largest possible term.
    12·1 answer
  • An 8 kg toddler is running at a speed of 10 m/s. How much energy does he have?
    11·1 answer
  • Simple and easy question<br> please help
    11·2 answers
  • 0.75(5v+11)-0.25(11+v)
    5·1 answer
  • Use the following for the next two questions. A large company is interested in investing in software designed to allow a compute
    14·1 answer
  • 50 POINTS
    7·1 answer
  • What is the opposite? 1) -10 2) -35 3) 124) 100 5) 1 6) X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!