1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
2 years ago
12

Help please! There are 3 items in an order. They cost $8.95, $11.49, and $12.75. The sales tax for this order is 6.5%.

Mathematics
2 answers:
Harman [31]2 years ago
4 0
The answer choice for this problem is B.
vredina [299]2 years ago
3 0

Answer: $35.35

Step-by-step explanation:

Facts

3 items

item 1: 8.95

item 2: 11.49

item 3: 12.75

6.5% sales tax

Step 1: Find the total cost of the items ,before tax

8.95+11.49+12.75= 33.19

Step 2: Apply the sales tax

6.5% of 33.19 = 2.15735 --> approximatley $2.16

Step 3: Add the sales tax amount to the total cost of the items to find the final total cost.

$33.19+$2.16= $35.35  

Hence the answer is B

Hope this helps !! :)) And brainliest would be appreciated

You might be interested in
The number 6 is a member of which four groups of real numbers?
mihalych1998 [28]
B. Integers
C. Whole Numbers
D. Rational Numbers
E. Natural Numbers
4 0
3 years ago
Which quadratic function in vertex form can be represented by the graph that has a vertex at (3, -7) and passes through the poin
mrs_skeptik [129]
The equation is y=-3/4(x-3)^2-7
6 0
2 years ago
An 11-inch string is cut into 3 equal pieces. Which expression shows the length of each piece?
notka56 [123]

Answer:

A. 11/3

Step-by-step explanation:

11/3 is saying 11 dived by 3, and in the short story the 11-inch string is being cut (divide) into 3 parts.

Hope this helped!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve those two problems?
Rom4ik [11]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 ton of rocks cost $2,920.00. What is the price per pound?
horrorfan [7]

Answer: sorry dont know

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the square root of 64?
    11·1 answer
  • Heidi's mom made flower arrangements for a party. She made 4 times as many rose arrangements as tulip arrangements. Heidi's mom
    12·2 answers
  • Whats the word that means The cost per unit is called
    7·2 answers
  • Suppose the concentration of a certain pollutant is uniformly distributed in the range of 4 to 20 ppm (parts per million). if a
    14·1 answer
  • I need help with these multiple choice questions
    13·1 answer
  • If you know the perimeter of the square, you can find the area of the square in two steps. Describe the two steps.
    11·2 answers
  • I believe this is a quadratic formula. <br><br> 3x^2 - 5 = -8x - 10
    7·1 answer
  • May someone please help me please? This is about exponents by the way. About 5 questions I need help with.
    10·1 answer
  • A company charges customers $5.25 for shipping An entire order. A customer was charged a total of $19.50 for the shipping and th
    6·1 answer
  • Eight values have a mean of 7. a ninth value is added. the new mean is 9. what is the new value
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!