1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
2 years ago
14

Which product costs the most per ounce?

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]2 years ago
6 0

Answer:

Jose's cereal

Step-by-step explanation:

Per ounce:

Betty's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Jose's cereal = 0.09 dollars (9 cents)

Bob's cereal= 0.06 dollars (6 cents)

Betty's cereal and Bob's cereal cost the same amount per ounce (6 cents).

Jose's cereal costs 9 cents which is greater than 6 cents.

Jose's cereal costs the most per ounce

You might be interested in
Elsie and her friends plan to drive 1048 miles during their road trip. How many gallons of gas will they need for this trip?
ElenaW [278]
That would depend on the car and the amount of miles the car can go on one tank of gas. Divide that amount from 1048 to get the answer.
3 0
3 years ago
3/4t-2=5-1/4t<br> slove for t<br> pLeAsEeEe
lukranit [14]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Suppose Galileo and his assistant were 1 km apart when Galileo uncovered his lantern to try to measure the speed of light. How l
Damm [24]
There are many theories and measurement for the speed of light. It is believed that light travels at 299,792 km per second.  In the earlier day philosopher Aristotle believed that light didn't travel but happens instantaneously.  Therefore, for Galileo and his assistant to be only 1km apart, I would have to agree with Aristotle theory of light traveling instantaneously.
8 0
3 years ago
HELP ME PLEASEEE ASAP!
densk [106]
28 because a constant is a number that doesn't have x attached to it.hope this helps
4 0
3 years ago
How many solutions will this system of equations have?
elena55 [62]
This system will have 1 solution, or C. That's because since the equations are different, meaning that there is 1 solution. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What number should be placed in the box to help complete the division calculation?
    12·1 answer
  • The hypotenuse of a right triangle has length 50 cm. One leg has length 20 cm. The nearest tenth, what is the length of the othe
    12·1 answer
  • Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per po
    5·2 answers
  • Read the following picture and answer the question
    10·1 answer
  • 3/4 of a class are girls. 1/3 of the girls wear bows in their hair. What fraction of the class are girls with bows in her hair
    14·1 answer
  • What's the sum of the infinite geometric series where a1 = 240, and the common ratio is r = 1∕3 ?
    7·1 answer
  • Maricela needs to write instructions for how to construct a regular hexagon inscribed in a circle. She begins by writing the fol
    11·1 answer
  • Over Fall break, Tory read 5 times as many pages as her brother and sister combined. Tory read 1840 pages and her brother read 2
    10·2 answers
  • What number is a factor of 4 and a multiple of 36
    8·2 answers
  • I don't understand this question can someone help me with this please, please explain!! and thank you for the help!! If u dont k
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!