1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
2 years ago
10

In algebra, we often study relationships where a change to one variable causes change in another variable. Describe a situation

you’re familiar with where one quantity changes constantly in relation to another quantity. How are the two quantities in the situation related? If you represent the two quantities on a graph, what will it look like? 30 Response(s) New Response to Topic Profile Picture Isa Pollard - 9/20/2021 4:55 PM
Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]2 years ago
3 0

a) situation you’re familiar with where one quantity changes constantly in relation to another quantity is Velocity  =  Distance/Time

b)  the velocity is in direct proportion to distance and inverse relation to time.

c) The graph shown by velocity- time is a straight line graph.

<h3>what is algebra?</h3>

Algebra is a branch of mathematics that deals with symbols or variables and uses arithmetic operations (+, –, ×, ÷) to find the unknown quantities represented by these variables.

There is a equation we are familiar with , the equation of motion

Velocity  =  Distance/Time

Here, velocity increases or decreases if the distance also increases or decreases. But if time increases velocity decreases.

So, the velocity is in direct proportion to distance and inverse relation to time.

The graph shown by velocity- time is a straight line graph.

Learn more about algebra here:

brainly.com/question/953809

#SPJ1

You might be interested in
Todd is saving for a vacation. The cost of his vacation is 1,089. Todd has a year to save the money. About how much does he need
Rashid [163]
Todd needs to save $90.75 per month to reach his goal
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Discribe congruent triangle
tekilochka [14]
All angles are the same in congruent triangle.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Elena has 35 magazine subscriptions to sell. Each magazine subscription costs $8.50. Elena sold 17 magazine subscriptions on Fri
KengaRu [80]
Answer : The answer is $153.00 from selling magazine subscriptions on Saturday.

Explanation : We know that each magazine is equal to $8.50. At first she sold 17 of the 35 magazines. 17 x $8.50 = $144.50 from selling 17 magazines. Now we do 35-17 to get how many magazines are left. So there is 18 magazines left. We need to do the same thing we did before, 18 x $8.50 = $153.00. She got $153.00 from selling 18 magazines on Saturday.
7 0
3 years ago
a relay team of 4 people runs 3 mile. it each person runs the same distance, how many miles does each person run?
Bingel [31]
Each person runs 3/4 miles.
6 0
3 years ago
Help me pls? it will mean a lot
guapka [62]
Answer: 61 boys Bc 5 is more of 4 so if there’s 60 girls it’s 61 boys, simple enough
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement is true about the graphs of the two lines y = -4/5x + 2 and y = -5/4 x -1/2 ?
    14·1 answer
  • A teacher gave a benchmark test to see how well her students were prepared for an
    9·1 answer
  • 3 1/2 pounds of honey ham for $10.25
    7·1 answer
  • Which type of polygon can never be equiangular?
    9·1 answer
  • Ticket
    14·1 answer
  • Reese is selling lemonade at the parade. He gets to keep 50% of the money he collects. A large lemonade is $6.00 and a small lem
    14·1 answer
  • A goalie makes 28 saves in 4 games what is the unit rate saves per game?
    12·1 answer
  • The savings account offering which of these APRs and compounding periods
    10·2 answers
  • Number 1 and number 2 pleasseee​
    14·1 answer
  • If x=3 than 5x+2=<br><br> HELPPPPPPPPP
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!