1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
2 years ago
7

A television set was priced $1659 after a 30% discount. What original price before the discount?​

Mathematics
2 answers:
almond37 [142]2 years ago
8 0
<h3>Answer:  $2370</h3>

=======================================================

Work Shown:

x = price before the discount

30% of x = 0.30x = amount saved

x - 0.30x = 0.70x = price after discount = 1659

0.70x = 1659

x = 1659/(0.70)

x = 2370

Dmitry_Shevchenko [17]2 years ago
8 0
<h3>Given:</h3>
  • SP= $1659
  • Discount given= 30%
  • OP= ?
<h3>Note that:</h3>
  • SP= Selling Price
  • OP= Original Price
<h3>To find:</h3>
  • The original price of the television set before the discount was given.
<h3>Solution:</h3>
  • Original price is the actual selling price of an item which is also know as list price.

First we'll have to convert the percent into decimal.

We'll have to divide the value by 100.

\frac{30}{100}

\bold{=0.30}

Now, we can find the original price.

\large\boxed{\bold{Formula:OP= \frac{price}{1-Discount}}}

We have all the necessary values to find the original price.

Let's solve!

Substitute the values according to the formula.

OP=\frac{1659}{1-0.30}

\large\boxed{\bold{OP=2730\:dollars}}

<u>Therefore</u><u>,</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>original</u><u> </u><u>price</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>the</u><u> </u><u>television</u><u> </u><u>set</u><u> </u><u>is</u><u> </u><u>$</u><u>2</u><u>7</u><u>3</u><u>0</u>

You might be interested in
The table below shows the distribution of students by age in a high school
harkovskaia [24]

Answer: 28

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Students plant 148 flowers at a community park. Seventy-eight percent of the flowers are pansies. Use
Mashcka [7]
About 115 are pansies when you round down from the original number (115.44)
6 0
2 years ago
Solve the equation for y (picture below)<br> Please show work and solve as much as you can
Alina [70]
2)
4x-10y=12

Subtract 4x from each side.
-10y=-4x+12

Divide both sides by -10
y=2/5x-6/5

3)
13=1/6y+2x

Subtract 2x from each side.
-2x+13=1/6y

Multiply both sides by 6.
-12x+78=y

Flip it around.
y=-12x+78

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Please help me with this literal equation!
ollegr [7]

Answer:

x = \frac{n-20}{3a}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{3ax-n}{5} = - 4

Multiply both sides by 5

3ax - n = - 20 ( add n to both sides )

3ax = - 20 + n = n - 20

Isolate x by dividing both sides by 3a

x = \frac{n-20}{3a}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A gallon of Moo Milk costs $5.12. What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gall
Trava [24]
<h2>Answer:</h2>

$0.32.

<h2>Explanation:</h2>

1 gallon = 128 fluid ounces.

So to find the price of an 8 ounce glass of Moo Milk we need to multiply (8/128) x 5.12.

That equals $0.32.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Subtract negative 24 from 11.
    13·2 answers
  • Can someone help me with this math problem?
    6·1 answer
  • Casey has n nick;es. megan has 4 times as many nickels as casey. write an expression fir the total number of nickels casey and m
    15·2 answers
  • What must be true about the slopes of two perpendicular lines, neither of which is vertical?
    5·1 answer
  • Simplify the expression (-502) square root 0
    6·1 answer
  • Hunter pushed a couch across the room. He did 800 J of work in 20 seconds. The couch weighed 500 N. How much power did he have?
    12·2 answers
  • Please help me if you do i will give you all stars and a like on your answer! :)
    6·1 answer
  • It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
    5·2 answers
  • Timothy borrowed $250 as a loan from his bank.The bank charges timothy $16.25 for the interest.What percentage of Timothy's loan
    10·1 answer
  • Ethan ate 4/8 of his sandwich Andy ate 1/2 of his sandwich the sandwiches are the same size.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!