1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
2 years ago
9

Hey guys, can someone help me with this, thank you ​

Mathematics
1 answer:
ikadub [295]2 years ago
6 0

https://wa.me/message/DCN6ZX3BJZLMK1

You might be interested in
A store purchased a DVD for 12.00 and sold it to a costumer for 50 percent more than the purchase price. The costumer was charge
likoan [24]

Answer:

19.26

Step-by-step explanation:

price sold for= 12×150%

= 18

total cost = 18 × 107%

= 19.26

6 0
3 years ago
Is the following sentence a statement or not a statement? X and Y define a line
elixir [45]
Yes, that's a statement. Another example of a statement is "(0,0) is the origin." Something that wouldn't be considered a statement is something like "pi is a boring and confusing number."

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Which expression is equivalent to:
Paul [167]

B.) 10x-5 is equivalent to 6x – 5 + x + 3x

4 0
3 years ago
GEOMETRY PROOFS:
Marina CMI [18]

Answer:

Statement 2: ∠BAC = ∠CZY

Reason 3: Vertically opposite angles

Statement 4: YC = CB

Reason 5: AAS (Angle, Angle, Side)

Reason 6: Corresponding sides, congruent triangles

8 0
3 years ago
I will give brainliest for correct answer!
zavuch27 [327]

Answer:

you forgot the question

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you were to round off the measurement 2.33501 grams to three digits, you would get
    15·1 answer
  • 4x - (x - 5) + 3 = -1
    12·2 answers
  • What is f(x)= x^2-1 and g(x)=x<br> find (f-g)(-3)
    13·1 answer
  • You roll a fair 6 sided die what is p roll an even number
    12·1 answer
  • I need help please. ​
    14·1 answer
  • Evaluate the expression when <br> =n8<br> .<br> −n216
    15·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • For the following right triangle, find the side length x. Round your answer to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • A machine produces 264 bolts in 42 minutes. At the same rate, how many minutes would it take to produce 308 bolts?
    12·1 answer
  • The sum of the fifth and sixth term of an AP is 30.If the third term is 5.Find the first term.<br>​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!