1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
2 years ago
10

Find general solution of 3sinx=2tanx​

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]2 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

remember, tan = sin/cos.

of course, one solution is x = 0. sin(0) = 0, tan(0)=0).

for the general solution we look at x <> 0.

3×sin(x) = 2×tan(x) = 2×sin(x)/cos(x)

3 = 2/cos(x)

3×cos(x) = 2

cos(x) = 2/3

x = 48.1896851...°

You might be interested in
If f(x)=-2x+7 and g(x)=x^2-2, what is [f o g](3)?<br><br> -7<br> -1<br> 1<br> 7
marusya05 [52]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:   21

Discussion:

g(3) = 3^2 -2 = 9 -2 = 7   =>

f(g(3)) = f ( 7) = 2(7) + 7 = 14 + 7 = 21

Thank you,

MrB


7 0
3 years ago
Kane is training for a marathon. He starts by running 3 miles during every training session. Each week plans to increase the dis
erastova [34]

Answer:

where is the rest of the question

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What’s the product of 0.54(8)
maw [93]

The answer to your problem is 4.32.

6 0
3 years ago
There is a picture once you have join tutor ​
Tema [17]

Answer:

angle 1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!!!!!!!! i have no clue
siniylev [52]

Answer: Non-proportional

Step-by-step explanation:

The unit rate for the gas per gallon is $3.17. You want to find out if that is equal to the amount you would pay for 10 gallons at once. If you multiply the unit rate by ten, you would get 10 gallons = $31.70

So...you know that it is not proportional

6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME SOON!
    8·2 answers
  • Solve the system using elimination.
    6·1 answer
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • The two shorter sides of an obtuse triangle measure 15 inch and 3 ft describe the length of the longest side
    7·1 answer
  • 1/4 times 8/8 what is the answer to this problem
    8·1 answer
  • The Store’s wholesale price of a t-shirt is $50. If the markup set by the store is 30%. Calculate the retail price set by the st
    6·1 answer
  • Suppose you have 3 pieces of string measuring 6 inches, 9 inches, and 12 inches. How many unique triangles can you form with the
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ITS URGENT ​
    8·2 answers
  • 17. The mapping shows a relationship between x and y. Which statement is 5 points
    12·2 answers
  • Help with all love :)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!