Answer:
The answe is 2/5m=4
Step-by-step explanation:
If he ate 4 of them, but it means he ate 2/5 muffins,
4 muffins = 2/5 muffins
You substitute x muffins for how much muffins she baked in all -
2/5 * x muffins = 4 or 2/5m = 4
Hope that helped :) <3
Answer:
90%
Explanation: 27/30 ÷ 3 = 9/10
9/10 ⇒ 9 x 10 = 90%
Answer:
31.42 m
Step-by-step explanation:
10* π= 31.415( which can round to 31.42)
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Considering the market options that an investor takes, Each scenario listed is attached to the right action that is shown on the tiles:
- An investor is waiting until it is clearer whether a stock will do well after purchase. ____________________ Hold
- An investor thinks that a particular stock is not performing and worries the price of the shares may drop in the future______ Sell
- An investor doesn't own a particular stock but is considering adding it to her portfolio depending on how well it does in the near future.______________ Buy
- An investor who tracks market trends notices that a bull market is starting.________________ Hold
<h3>Meaning of an Investor</h3>
An investor can be defined as a name given to an individual that takes every opportunity opened to him to make a profit and by so doing doesn't use his money but puts it into a venture that will yield more.
In conclusion, the list above are the required actions for each scenario that is encountered by an investor
Learn more about an Investor: brainly.com/question/25300925
#SPJ1