1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
2 years ago
10

Can someone help please!!

Mathematics
2 answers:
salantis [7]2 years ago
8 0

Answer:

B.  C'(3 , 0) , D'(7 , 1) , E'(2 , 4)

Step-by-step explanation:

reflecting the point A(x , y) across the y-axis gives us the point A'(-x , y)

Then

The image of E(-2 , 4) is E'(2 , 4)

The image of C(-3 , 0) is C'(3 , 0)

The image of D(-7 , 1) is D'(7 , 1)

Therefore

The correct answer is option B.

Marat540 [252]2 years ago
7 0

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

because if you flip e to the other side of the y-axis you'll get (2,4) and do the same with the letters and that's your answer.

You might be interested in
How many cups = to 56 ounces
Stells [14]
1 ounce = 0.125 cups

Multiply:

56 * 0.125 = 7

So there are 7 cups in 56 ounces.
6 0
2 years ago
Adrian purchases 6 tubes of paint and 3 paintbrushes at a craft store. Each tube of paint costs $2.50 and each paintbrush costs
Airida [17]

Answer:

$14.50

Step-by-step explanation:

6 x $2.50 = $15.00

3 x $0.50 = $1.50

$15.00 + $1.50 = $16.50

$16.50 - $2.00 = $14.50

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam paid $8.28 for 18 stamps.at this rate,how much would it cost Sam to buy 12 stamps
allsm [11]

Answer: It costs $5.52 to Sam to buy 12 stamps.


Step-by-step explanation:

Given: Sam paid $8.28 for 18 stamps.

Thus, the cost of 18 stamps = $8.28

Then the cost of 1 stamp=\frac{8.28}{18}

Thus, the cost of 1 stamp=$0.46

With the same rate , the cost of 12 stamps=0.46\times12

Therefore, the cost of 12 stamps= $5.52

hence, it costs $5.52 to Sam to buy 12 stamps.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do u solve 89% of 119 is what?
Alexus [3.1K]
105.91 is the answer for you
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
“Solve the equation. Determine if it is undefined or not.”
lozanna [386]

Answer:  a) No Solution

               b) Infinite Solutions  (All Real Numbers)

<u>Step-by-step explanation:</u>

4(g + 8) = 7 + 4g

4g + 32 = 7 + 4g      <em>distributed 4 into g + 8</em>

        32 = 7             <em> subtracted 4g from both sides</em>

Since the statement is false because 32 ≠ 7, then there is NO SOLUTION

-4(-5h - 4) = 2(10h + 8)

20h + 16  = 20h + 16       <em>distributed</em>

           16  =           16        <em>subtracted 20h from both sides</em>

Since the statement is true because 16 = 16, then there are INFINITE SOLUTIONS so x can be all real numbers.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the length of the missing leg.
    14·1 answer
  • A technician is back-probing the three wires in the mass air flow (MAF) sensor connector with a DMM. A poor ground is found at t
    13·2 answers
  • Somebody please help me with 10+9+(9-7)*5
    14·1 answer
  • Solve (x – 4)2 = 5.<br><br> Plz hurry I need to finish this semester
    12·2 answers
  • Question:
    9·2 answers
  • Solve using the standard algorithm.
    10·1 answer
  • laura goes shopping she spends one fourth of her money on a pair of shorts and one third of her remaining money on a belt if lau
    12·1 answer
  • Ken needs a surgery on his foot. The estimated cost of the surgery is $5,000. The insurance policy provided by Ken's company has
    10·1 answer
  • 21, 18, 45, 33, 4, 12, 21<br><br> Mean:<br><br> Median:<br><br> Mode:<br><br> Range:
    12·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!