1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
1 year ago
13

Type the correct answer in the box. If necessary, use / for the fraction bar. A shaded triangular pyramid and an inverted shaded

triangular pyramid has their bases on the bottom and the top sides of a rectangular prism. Both pyramids in the figure have the same base area as the prism. The ratio of the combined volume of the pyramids to the volume of the prism, expressed as a fraction in simplest form, is . Reset Next
Mathematics
1 answer:
Lapatulllka [165]1 year ago
7 0

The ratio of the combined volume of these pyramids to the volume of the prism as a fraction is equal to 1/3.

<h3>How to calculate the volume of a pyramid?</h3>

Mathematically, the volume of a pyramid can be calculated by using this formula:

Volume = 1/3 × b × h

<u>Where:</u>

  • h is the height.
  • b is the base area.

Since both pyramids have the same base area as the prism, their combined volume is given by:

Combined volume = (1/3 × b × h) + (1/3 × b × h)

Combined volume = 2/3 × b × h

Also, the volume of this prism = 1/2 × b × h

Thus, the ratio is given by:

Ratio = (2/3 × b × h)/(1/2 × b × h)

Ratio = 2/3 × 1/2

Ratio = 1/3.

Read more on pyramid here: brainly.com/question/16315790

#SPJ1

You might be interested in
Estimating the quotient 57.8 divided 81
rodikova [14]
It would be.703 i think hope this helps
5 0
2 years ago
The population in Rochester, New York, was 219,773 people in 2000 and 210,565 people in 2010. By about what percent did the popu
garri49 [273]
The population shrank by 23.86762%
5 0
2 years ago
Muffins cost $3.00 per dozen.
GenaCL600 [577]

Answer:

I agree with both of them

Step-by-step explanation:

A dozen is 12 muffins. Therefore, you pay $3.00 for 12 muffins.

We know that you pay $3.00 for 12 muffins we need to find out how much EACH muffin cost. For that we need to divide $3.00 by 12 which is 0.25.

Now we need to know how much it will cost us for 16 muffins. We use our equation 16*0.25 which is 4. Elena said she will pay 4 so she is right.

Andre said he will buy 8 muffins so we use our equation again 8*0.25 which is 2. He said he will pay 2 so he is right.

5 0
2 years ago
A solar powered water pumping system in Desert Range, Utah, has six solar panels, each containing 6 rows modules. Each row has 6
Reil [10]
36 modules
6modulesx6modules=36midules
6 0
3 years ago
How can you use models to explain why 3.1 = 3.10
Andrej [43]
3.1 is like a example when it is hiding a zero behind it and you find this when you do a math problem and you don't put zero in front of a number like 100-89 you don't write "011" so that is why it is like that
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Madison used a coordinate plane to map out an L-shaped
    15·1 answer
  • When One Route and their support act, Cinnamon Bunnies, played, £54,000 was split at a ratio of 1:3:8 between the arena, Cinammo
    9·2 answers
  • Suppose a car travels 342 miles in 6 hours. What is the unit rate of miles per hour?
    15·2 answers
  • A total of 327 tickets were sold for the school play. they were either adult tickets or student tickets. the number of student t
    12·1 answer
  • Determine which equations have the same graph.
    9·1 answer
  • g Recall the method used to obtain a confidence interval for the difference between two population means for matched samples. (a
    11·1 answer
  • Help with limits will give brainliest
    9·1 answer
  • PLEASE HELP IN ATTACHED IMAGE
    5·2 answers
  • Given the equation y = 4 + 2x find the values for y given the value x
    15·2 answers
  • What is the rise of y = 4/1 x -1
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!