Answer:
C & D
Step-by-step explanation:
You can do these two ways. You can multiply the cost of the the shirt by 15% (.15 as a decimal.) and then subtract that answer from the original price of the shirt to get the sales price of the shirt.
You can also multiply the price of the shirt by 85% (.85 as a decimal) and that will give you the sales price without having to subtract. 15% + 85% = 100%, so 85% represents the sales price of the shirt.
Anyway, since you multiply, you can eliminate choice A & B.
Since the direction in the question says to select all that apply, I would check both C & D.
C is the equation of the first way I talked about- Price - 15% * price
C p - 0.15p
D is the equation of the second way I talked about. Price times 85%
D 0.85p
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
3/10 + 45/100
= 30/100 + 45/100
= 75/100
Answer:
The cost of 80 oranges = 480 nairas
Step-by-step explanation:
Given
The cost of 5 oranges = 30 naira
Determine
The cost of 80 oranges
Given that the cost of 5 oranges = 30 naira
so,
Unit rate = 30 nairas / 5 oranges
= 6 nairas per orange
∴ The cost of 1 orange = 6 nairas
As the cost of 1 orange = 6 nairas
Thus,
The cost of 80 oranges = 6 × 80 = 480 nairas
Hence,
The cost of 80 oranges = 480 nairas