1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
1 year ago
15

PLEASE HELP ASAP……..

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]1 year ago
7 0

Answer:

4x+2y = 14  The original equation

2y = 14-4x  Subtract 4x from both sides

2y = -4x+14  Rearrange so x is first

y = -2x+7  Divide everything by 2

Explanation:

The steps above practically explain everything needed, so there's not much to add. The standard form is Ax+By = C while slope intercept form is y = mx+b

In the case of y = -2x+7, we have a slope of m = -2 and y intercept of b = 7. This means (0,7) is one point on the line. Use the slope to move down two and to the right one unit to arrive at (1, 5) as another point on this line.

You might be interested in
Is 25/1000 grater than or less than 0.205
Usimov [2.4K]
Equal to, I think. Hope this helps.... If not sorry.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions to this problem
zlopas [31]
None
:::::::::::::::::::::
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The angle of elevation to the top of a 30-story skyscraper is measured to be 2 degrees from a point on the ground 5,280 feet fro
sammy [17]
We are given an angle of elevation of 2 degrees and distance in the x axis of 5280 feet and we are asked in the problem to determine the height of the building. We use the tangent function to determine the height: that is tan 2 = h / 5280; h is equal then to 184 ft.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
on the highway Anita drove an average speed of 60.2 miles per hour at that speed about how far can she travel in three and a hal
Misha Larkins [42]
6. 64 hours so about 7 hours if you need to round up


hope this helps


please thank me
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your task is to design a weekend trip in California. You are to find 6 different sites to visit that have altitudes that are abo
    10·1 answer
  • What is the simplified form of 3 square root 5c× square root 15c^3
    15·2 answers
  • The combined sales tax rate for your county is 7.25%. How much would you pay to purchase a new video game system with a listed p
    8·2 answers
  • Sketch the graph of y=(x-5) squared +3
    15·1 answer
  • How to multiply a scientific notation by a whole number?
    6·1 answer
  • You might need:
    12·1 answer
  • helpp meeeeeeeeee (08.06 MC)Consider the following dot plot. Of the following statements, which two characteristics of this dot
    10·2 answers
  • Jeremiah's tutor gave him a math problem to solve. The problem was 546÷−6. His tutor said he solved the problem correctly. What
    7·1 answer
  • God please help me i’ve been stuck on this problem for hours and i’m so hungry:(
    12·2 answers
  • Does anyone know any good Algebra 1 studying tips. Big tests coming up.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!