1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
2 years ago
8

Janelle wants to learn to play the piano. Her friends recommended three different music schools. Make Music charges $525 for 10

hours of lessons. Piano Play offers 12 hours of lessons for $540. Music World offers 15 hours of lessons for $650. Which music school offers the best deal?
Mathematics
1 answer:
gulaghasi [49]2 years ago
5 0
Music World give the best deal
You might be interested in
Can someone help me with 23?
maxonik [38]
2.5 pounds of apples * $1.20 = $3

He spent total $4.50

So he had to have spent 1.50 on oranges.

So $1.50=$1.20 x where x will be the pound of oranges bought.

1.50/1.20 = 1.25 or 1 1/4 pounds of oranges.
3 0
4 years ago
BRAINLIST pls Answer
Alex_Xolod [135]

Answer:

1 1/3 pound (1 pound and 1/3)

Step-by-step explanation:

u just but it in a fraction

4/3

and simplify to mixed number

1 1/3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Sarah drink 2 cups of water and then drink one more how many cups of water did Sarah drink?
gayaneshka [121]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

I think its self explanatory?

2+1=3 cups of water?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the values of x and y
Anastasy [175]

Answer:

X=20

Y=70

Step-by-step explanation:

All angles within a triangle add up to 180

180 - 40 = 140

140 is the top angle of the big triangle

140 + x + x = 180

x = 20

Now use x to find y by subtracting from the right angle (90 degrees)

90 - 20 = 70

70 + 40 + y = 180

Y = 70

8 0
3 years ago
Item 3 Question 1 A teacher spends $354 on costumes and microphones for six cast members in a play. Each cast member receives a
vovikov84 [41]

The microphone was $126.

You would multiply $38 by 6 which equals $228.

Then do $354-$228 which equals $126.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Helppppp pls simple algebra hella points show your work
    11·2 answers
  • What is 8.478 in expanded form
    6·1 answer
  • Question 3 (1 point)
    12·2 answers
  • Please answer 1-5.ASAP.
    8·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST. FIND THE AREA
    9·1 answer
  • The original cost of an item is $68, but you have to pay $76.16.
    9·1 answer
  • In ATUV, Y is the centroid. If TY = 30, what is YW?<br> A.15<br> B.45<br> C.30<br> D.60
    6·2 answers
  • A bookstore orders a shipment of books. The books weigh 3.2 lb each. How much will the shipment of 100 books weigh? Write your a
    5·1 answer
  • HERE IS A GOODNIGHT QUESTION :)<br> - what’s something you hate?
    15·2 answers
  • X and 12x are like terms.<br> O A. True<br> O B. False
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!