1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
1 year ago
9

Q15. Ken earned x dollars at his part-time job on Friday. His wife earned $12 more

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]1 year ago
3 0

Answer: Ken Earned 81$

Step-by-step explanation: Subtract 12 from the total, then divide by 2 because his wife earns double than him, plus 12$ more.

Have a good day :)

You might be interested in
Please help! Thank you!
anygoal [31]

Answer:

736 N

Step-by-step explanation:

Area of the rectangular tile=length*breadth

=1.6*2.3 sq. metres

=3.68 sq . metres

Given, Maximum pressure sustainable by the tile=200N/sq.metres

Thus, the maximum force that can safely be applied to the tile=Pressure*Area

=200*3.68 N

=736 N

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME ASAP.. MY TEACHER IS ASKING FOR THE ANSWER ​
Solnce55 [7]

Answer:

a) 10.7 cm

b) 11.6 cm

c) 29.9 cm²

Step-by-step explanation:

a) sin(α)/a = sin(β)/b

sin(∠BCD)/BD = sin(DBC)/DC

sin(41°)/BD = sin(55°)/13.4

BD = 13.4*sin(41°)/sin(55°) = 10.73 cm ≈ 10.7 cm

b) From ΔBCD , ∠BDC = 180-(41+55) = 84°

∠ABD and ∠BDC are alternate interior angles, so they are congruent, and

∠ABD = ∠BDC  = 84°

AD²= AB² + BD² - 2*AB*BD*cos (∠ABD) =

= 5.6² + 10.73² - 2*5.6*10.73*cos(84°) = 133.93 cm²

AD =√(133.93) ≈11.6 cm

c) Area(ADB) = (1/2)*AB*BD*sin(∠ABD)=(1/2)*5.6*10.73*sin(84°) ≈ 29.9 cm²

5 0
3 years ago
CORRECT ANSWER GETS 95 POINTS AND BRAINLIEST
ollegr [7]

Answer:

i think the answer is fraction 30 over 6

let me know if i was right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
One half the sum of a number z and 3 1/2 is 4 1/2
solong [7]
4 1/2(2)=9. Multiply by 2 to get total
9- 3 1/2=z. Subtract 3 1/2 from total to get Z
5 1/2= Z
3 0
4 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A city's water tower is in the shape of a sphere with a radius of 12 feet.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME :) !!!!!!
    7·1 answer
  • Mr. Dennis travels 27.2 miles to work each day.
    13·1 answer
  • Write the equation of the line given the slope and the point that it passes through.
    6·1 answer
  • 8 1/3% as a common fraction.
    11·2 answers
  • A line is reflected. Which of these could be the result?<br> A.<br> B.<br> C.<br> D.
    9·1 answer
  • A train travels 18 kilometers in 12 minutes. At this rate, how far does the train travel in 1 minute?
    10·1 answer
  • What would you do if when you ok so he said would go?
    11·1 answer
  • Java 1
    7·1 answer
  • Given:
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!