1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
4 years ago
11

Yesterday, Joe had $376 in his bank account. Today, Joe noticed his account had a balance of -$523. Joe realized that he spent m

ore money than he could afford to. How much did Joe overspend?
A. -$523
B. -$376
C. $523
D. $899
Mathematics
1 answer:
Phantasy [73]4 years ago
7 0
Joe overspent D. $899
You might be interested in
Sven shoots a cannon ball out of a cannon and the path of the ball is modeled in the graph. After 8 seconds how high is the cann
DedPeter [7]

Answer:

20 feet

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
3 years ago
(x+ delta x)^4 please help me
alexandr402 [8]
The awnser would be , 4x+4adetx
8 0
3 years ago
URGENT 30 POINTS An engineer needs to find the length of a beam to support the beam holding the wall. If the two beams are perpe
alexandr402 [8]
The answer is not m= 95.
5 0
3 years ago
Write a word problem that involves combining three equal groups
ipn [44]
Combining three equal groups means that we will mainly depend on multiplying the quantity by 3 to get the total

<u><em>Examples are shown below:</em></u>
1- Mrs Nadia teaches three classes. Each class has 25 student. How many students does Mrs Nadia teach in total?
<u>In this problem</u> we will be combining three equal groups of students where each group has 25 students, therefore:
Total number of students = 3 * 25 = 75 students

2- John has three bags of candies. Each bag contains 10 pieces of candies. How many candies does John has?
<u>In this problem</u> we will be combining three equal groups of candies where each group has 10 pieces, therefore:
Total number of candies = 3 * 10 = 30 candies

Hope this helps :)
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 24/50 simplified lowest terms
    9·2 answers
  • The diameter of the average cell in the human body is 1 x 10-5 meters. The diameter of a grain of sand is about 2 x 10-4 meters.
    15·1 answer
  • A−15=4a−3a solve for a
    10·1 answer
  • Please help with this math problem! I will mark brainliest!! Tysm!
    6·2 answers
  • Find d^2y/dx^2 for y=(3x^2-1)^2
    14·1 answer
  • Please help I have 30 minutes or I fail this assignment no joke please answer all the questions there's only four.
    6·1 answer
  • Three baby penguins and their father were sitting on an iceberg
    15·2 answers
  • Which of the following inequalitties is correct
    14·1 answer
  • Find the area of the triangle
    13·2 answers
  • I need help. I need help. I need help. I need help. I need help. I need help. I need help. I need help. I need help. I need help
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!