1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
2 years ago
14

Please help me w this!!

Mathematics
1 answer:
Digiron [165]2 years ago
6 0

Answer:

(-15, 14)

Step-by-step explanation:

Let the coordinates of Z be (x,y).

\frac{x+5}{2}=-5 \implies x=-15 \\ \\ \frac{y+6}{2}=10 \implies y=14

You might be interested in
John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Eva8 [605]

john had 21.00After buying 2 notebooks he had 13.00

21-13= 8 / 2 =4 each notebook cost 4 dollars.

5 0
3 years ago
You are putting a rectangular hot tub on your back porch. It is 6 feet long, 5 feet wide, and 3 feet deep. How much will it cost
sleet_krkn [62]

It costs $ 3.4 to fill the hot tub

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that, You are putting a rectangular hot tub on your back porch

The rectangular hot tub is of shape cuboid

<em><u>The volume of cuboid is given as:</u></em>

\text{Volume of cuboid } = length \times width \times height

It is 6 feet long, 5 feet wide, and 3 feet deep

Therefore,

length = 6 feet

width = 5 feet

height = 3 feet

<em><u>Thus volume of rectangular hot tub is:</u></em>

volume = 6 \times 5 \times 3 = 90

Thus volume of rectangular tub is 90 ft^3

Convert feet to gallons

We know that,

1 cubic feet = 7.48052 gallon

Therefore,

90 cubic feet = 7.48052 x 90 = 673.247

Thus gallons of water tub can hold is 673.247 gallons

Given that it costs $ 5 per 1000 gallons

1000 gallons = $ 5

Therefore,

1 gallons = $ \frac{5}{1000}

<em><u>Find for 673.247 gallons</u></em>

673.247 gallons = \frac{5}{1000} \times 673.247 = 3.366235 \approx 3.4

Thus it costs $ 3.4 to fill the hot tub

5 0
3 years ago
Quadrilateral A'B'C'D' is the image of quadrilateral ABCD under a rotation about the origin, (0,0). y 71 c 3+ 2+ 2 1 2 3 4 5 6 7
VLD [36.1K]

Answer:

give me the bubble bubble I really do not know

7 0
2 years ago
Lauren keeps records of the distances she travels in a taxi and what she
Scrat [10]

Answer:

m = 2.25

Step-by-step explanation:

In a standard equation of y = mx + b, m is the slope. In this situation, the slope is the price paid per mile.

To find the slope of the line, we use the slope formula: (y₂ - y₁) / (x₂ - x₁). I will use the points (3, 8.25) & (11, 26.25)

Plug in these values:

(26.25 - 8.25) / (11 - 3)

Simplify the parentheses.

= (18) / (8)

Simplify the fraction.

18/8

= 9/4

This is your slope.

In a dollar value, it is 9/4 of a dollar, or $2.25 per mile.

3 0
3 years ago
Jill wants to make 15 no of a 40% acid solution by mixing together a 30% acid solution and a 60% acid solution. How much of each
german
X+y=15
0.3x+0.6y=0.4*15=6
solve the system of equation.
Multiply equation one by 0.3: 0.3x+0.3y=4.5
subtract the new from the second equation: 0.3y=1.5
y=5
x=10 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 60 POINTS which part of the skeleton helps produces cells
    6·2 answers
  • The law of cosines is used to find the measure of Angle Z. Triangle X Y Z is shown. The length of X Y is 16, the length of Y Z i
    5·2 answers
  • How do you solve this?
    5·1 answer
  • FREE POINTS<br> ANSWER THIS <br> 2+2=? <br> LOL
    13·2 answers
  • Find 3 different ratios that are equivalent to 7:3.<br><br> Explain why these ratios are equivalent.
    7·1 answer
  • $25,000 $45,000 $55,000 $25,000 $35,000 $1,000,000 $35,000 $45,000 $55,000 $25,000 Which of these is the MOST reasonable represe
    14·1 answer
  • Help. Me!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hi
    9·1 answer
  • Multiply the fractions together. B Divide 45 5 4 by 13 3 1 . C Multiply the numerators together, and multiply the denominators t
    15·1 answer
  • Multiply (2x-5)(x+3)
    10·2 answers
  • Please help me x^2/x^2 times x^2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!