Answer:
3 and 2 r equivalent i belive
First one b ≤ 9 good luck
Answer:
Step-by-step explanation:
Comparing triangle EGD and triangle ELA
AL/DG = EL/EG
AL = x, DG = 3, EL = 5+5+5+5= 20
EG = 5
x/3 = 20/5
x/3 = 4
x = 3×4
x = 12
Answer: it cost $50.94 to fill an 18 gallon tank.
Step-by-step explanation:
Julio filled his gas tank with 6 gallons of premium unleaded gas for $16.98. This means that amount it cost to will fill his gas tank with 1 gallon of premium unleaded gas would be
16.98/6 = $2.83 per gallon
Therefore, the amount of will cost to an 18 gallon tank with premium unleaded gas would be
18 × 2.83 = $50.94
Answer:
540 okayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy !!!!!!!!