1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
2 years ago
14

En una empresa se realizan dos descuentos sucesivos : el primero del 30% y luego otro del 10% para la venta de sus artículos ¿ c

ual es el descuento equivalente ?
Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
4 0

If a company makes two discounts with one being made first and then another, the equivalent discount is 37%.

<h3>What was the equivalent discount?</h3>

Assume that the price of a good in the company was $10.

The initial discount of 30% takes the price to:

= 10 x ( 1  - 30%)

= $7

Then there is a 10% discount:

= 7 x (1 - 10%)

= $6.30

The equivalent discount is:

= (10 - 6.3) / 10

= 37%

Find out more on equivalent discount at brainly.com/question/843074.

#SPJ1  

You might be interested in
Scott's gross pay is $2344. How much of his gross pay will be deducted for the Social Security Tax?
Slav-nsk [51]

Answer:


Step-by-step explanation:

an employee is taxed 6.2 percent of their gross pay for Social Security, up to $127,200. After an employee has earned that much, Social Security payments are no longer deducted for the remainder of the year.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following describes the data set <br> 50,59,60,61,70,76,80
ludmilkaskok [199]

Answer:a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL MARK BRAINLIEST
vekshin1
Hello!

You can use the Pythagorean Theorem

a^{2} + b^{2} = c^{2}

c is the hypotenuse which is the side across the right angle
a and b are the other sides

Put in the values you know

a^{2} + 5^{2} = 12^{2}

Square the numbers

a^{2} + 25 = 144

Subtract 25 from both sides

a^{2} = 119

Take the square root of both sides

a = 10.9

The answer is D) 10.9 centimeters

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pranav bought four candy bars for a total<br> of $12. How much did each candy bar<br> cost?
anastassius [24]
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
5 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!!!!!!!!
kobusy [5.1K]
73 feet per second

Steps-
Miles to cover- 50 miles = 50*5280 feet = 264,000 feet
Time it takes- 1 hour = 1*60*60 seconds = 3,600 seconds

So speed is- 264,000 feet per 3,600 seconds = 264,000 / 3,600 = 73.33 ft per second
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What place value does the 2 have in 1,386.972
    10·2 answers
  • 2,10,50,250 what comes next?
    6·2 answers
  • The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers.
    15·1 answer
  • What are these two answers,explanation needed
    12·2 answers
  • From monday to wednesday alex sold 258 plums altogether what was the average number of plums he sold per day
    8·1 answer
  • Find the midpoint (2,-7),(10,1)
    14·1 answer
  • Scott is buying a pair of cleats that are on sale for three fifths of the original price after he uses a $25 gift card the total
    11·1 answer
  • Simplify the equality y+1&lt;3
    9·2 answers
  • ( 9³. 9 . 9⁰ ÷ 9⁴. 9¹ )-³ <br><br>simplify and calculate this algebraic expression​
    5·1 answer
  • What is an advantage of renting a place to live? lower up-front costs payments change from month to month low down payment incre
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!