4.3
4=ones
.3= hundredths
0=tenths
Hope I helped:P
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Answer:
the answer would be 116.
This is because if half of the kernels popped you just multiply 58 by 2 to get 100 percent of the kernels.
I hope this helps! Please mark me Brainliest!
Step-by-step explanation: