Unit rate because unit is referring to one so for example for every unit, there are 6 apples. The unit in the case would be a box
Answer:
No answer can be found
Step-by-step explanation:
There isn't any value to find and express in simplest form lol.
Answer: A
Step-by-step explanation: The slope of perpendicular lines is opposite reciprocal. In this case the slope would be 4/3. Plug in for x and y, you get -7 for b.
- y = mx +b
- 9 = 4/3 (12) + b
- 9 = 16 + b
- -7 = b
Rewrite the equation --> y = 4/3x - 7
With this one, since the problem says it will cost $35 per hour, then that will be based on the amount of hours spent on the job, so 35 gets the x, with x equaling the number of hours it took to do the job. $78 is the cost for a part so it is going to stay at 78. So your answer will be D. 35x+78≤225.