1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
1 year ago
5

Determine the volume of each rectangular or rectangle prism round to the nearest tenth if necessary

Mathematics
1 answer:
Svetach [21]1 year ago
3 0

The volume of the triangular prism is given by:

\begin{gathered} V=\frac{1}{2}b\cdot h\cdot l \\ \text{Where:} \\ b=\text{base}=7.2 \\ h=\text{height}=9 \\ l=\text{length}=3 \\ V=\frac{1}{2}\cdot7.2\cdot9\cdot3 \\ V=97.2m^3 \end{gathered}

You might be interested in
2 1/2 divided by 3/2
Anni [7]

Answer:

1.6666666666

Hope this helps!

7 0
4 years ago
Please help the following questions
insens350 [35]

Answer:

<em>Option D</em>

Step-by-step explanation:

Assume that these polygons were similar. You could tell that if they were, ABCD ~ EFGH, and is already noted by the answer choices. We can conclude that AB ~ EF, CD ~ GH and so on. To prove that these shapes are similar, we must form a like proportionality among these side;

EF / AB = GH / CD\\5 / 8 = 4 / 2.5,\\0.625 \neq 1.6\\\\Conclusion - Option D

As the proportions we formed were to equal to one another,<em> the solution must be option D!</em>

6 0
3 years ago
Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?
Novosadov [1.4K]
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
7 0
3 years ago
HEY BESTIES help me please and thank you 6th grade math
erica [24]

Answer:

Thanks you to

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplified form of the quantity 12 z–squared minus 7z minus 12 over the quantity 3 z–squared plus 2z minus 8
ELEN [110]
12z^2 - 7z -12/ 3z^2 + 2z - 8

= (4z+3) (3z -4)/ (z+2)(3z -4)

= (4z + 3)  / (x+2)

Hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ASSAP WITH THIS QUESTION
    5·2 answers
  • What is the rate and unit rate of this equation:360 customers in 30 days?
    9·1 answer
  • There are 624 students at Lincoln Middle School. 78 of the students are left-handed. What percent of students at Lincoln Middle
    6·1 answer
  • Mattt's parents pay him $5.50 for each half hour he babysits his sister,plus a $2 tip. If Matt made $18.50, for how long did he
    14·1 answer
  • Jason has 5 boxes and 3 cases of soup cans Each box contains 6 cans and each case contains 36 cans How many cans of soup does Ja
    8·1 answer
  • If (m+n)^2=m^2+n^2, what is (3^m)^n?
    15·1 answer
  • 1) Oliver had collected 3/4 of the baseball cards he needs for a full set. What percent of
    6·1 answer
  • How many £7.50 is there in £217.5?<br>​
    12·1 answer
  • PLZ HELPPPP<br><br> C candies cost 5 dollars. how much money would 12 dollars cost?
    11·2 answers
  • (24 ÷ 3 - 2) × 4 [points n brainliest]
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!