Answer:
cost per mile = $2.
Step-by-step explanation:
Given the cost function, c(m) = 2m + 4,
Where the m represents the number of miles traveled, and $2 is the cost per mile of the cab. The $4 represents the flat rate, a set fee, or the initial value.
Therefore, the cost per mile of the cab is $2.
I'm so sorry if this was confusing for you but just saying the answer clearly is (4,24)
Answer:
easy 230-80 which is 150 so imagine a triangle with base 150 and hight 130-60=70 so times for area 150×70÷2 because it's triangle which is <em>5</em><em>2</em><em>5</em><em>0</em> so plus that with 130x80 for rectangle which is 10400 and add so it's 15650
Answer: 12
Step-by-step explanation: Pythagorean theorem
To solve for the ounces of bleach that Jack used, we utilize the formula below
Bleach = (Percentage of bleach)*(Total ounces of cleaning solution)
Bleach = 0.12*150 ounces
Bleach = 18 ounces
<em>ANSWER: 18 ounces of bleach</em>