1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
1 year ago
11

A rectangular garden has a walkway around it. The area of the garden is 6(6.5x + 2.5). The combined area of the garden and the w

alkway is 6.5(8x + 6). Find the area of the walkway around the garden as the sum of two terms.
Mathematics
1 answer:
Rasek [7]1 year ago
7 0

According to the information given in the exercise, the following expression represents the area of the rectangular garden:

6\mleft(6.5x+2.5\mright)

And the following expression represents the combined area of the walkway around the rectangular garden and the area of the garden:

6.5\mleft(8x+6\mright)

You can identify that the word "combined" indicates that that expression was obtained by adding both areas.

Knowing the above, you can set up the following equation:

6(6.5x+2.5)+A=6.5(8x+6)

Where "A" is the area of the walkway around the rectangular garden.

Solving for "A", you get the following expression:

\begin{gathered} A=6.5(8x+6)-6(6.5x+2.5) \\ A=52x+39-39x-15 \\ A=13x+24 \end{gathered}

The answer is:

13x+24

You might be interested in
Finding the value of the x
natali 33 [55]

Answer: do a proportion

Step-by-step explanation:

So it would be a number over a number and equals X over a number.

4 0
3 years ago
15 POINTS WITH BRAINLIEST!!! TIMED TEST HELP!!!
podryga [215]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

since it's a multiplication consider the two factors one by one

cubic root of y^6 = y^(6/3) = y^2

cubic root of 8x^3= 2x^(3/3)= 2x

so 2xy^2

6 0
3 years ago
a taxi ride costs 40 dollars for the first 500 meters and each additional 300 meters (or a fraction thereof) adds $3.50 to the f
Colt1911 [192]

Answer:

$ 71.5

Step-by-step explanation:

firstly kilometer to meters

<em>1 km = 1000 m </em>

therefore 3 km = 3000m

for the first 500 = $40

hence deduct the 500 from 3000m

3000 - 500 = 2500

now find out how many 300m go into 2500

2500 / 300 = 8.33

which is rounded up to 9

therefore the total amount is :

40 + 9 * 3.5

<u>= $71.5</u>

<u></u>

5 0
3 years ago
I WILL MARK YOU BRAINLIEST!I REALLY NEED HELP WITH 20 PLEASE HELP ME
Finger [1]

Answer:

AP is 11.25 so the answer is F

Step-by-step explanation:

Since they are similar triangles (due to the ~ symbol)

You can write this:

AC/XZ = AP/XQ

since XZ=12

XQ=5

AC=27

you can write:

27/12=AP/5

then cross multiply:

27x5=135

135/12=11.25

AP is 11.25

6 0
3 years ago
A season has96 home games. If you purchase a season ticket in the bleacher section, what is the cost per game,in dollars, for th
sattari [20]

Answer:

$8.4375 per game

Step-by-step explanation:

From. The picture attached :

Season long Ticket cost for the bleachers sitting area is : $810

Given that the number of home games in a season is 96

The cost per unit of game could be calculated as :

Cost of season long Ticket / number of home games

= $810 / 96

= $8.4375

$8.4375 per game

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Being financially prepared for retirement requires planning.<br><br> true<br> false
    12·2 answers
  • Here is a hanger:<br><br> Write an equation to represent the hanger: __________________
    9·2 answers
  • 29,392.46<br> The 9 in the tens place is blank the value of the thousands place
    9·1 answer
  • How do you do this question?
    9·1 answer
  • Which term describes a fraction that has a variable or variable expression in its numerator, its denominator, or both?. . A.Vari
    14·2 answers
  • Which events are mutually exclusive?
    11·1 answer
  • N ice cream shop uses the following ingredients to make 11 sundae. Ingredient Amount Ice cream 22 scoops Sprinkles 44 spoonfuls
    10·2 answers
  • Which one ? is the answer and how to find this answer
    15·2 answers
  • If coffee costs $8.15 per pound, what will be the total cost of 2 pounds of coffee?
    7·1 answer
  • Please thank my profile!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!