-.444 anything divided by nine is the numerator repeating, just add a - sign
Answer:
b) Nothing, because you are already minimizing cost
Explanation:
cost of producing one additional unit by hiring more workers = $10 / 50 units = $0.20 per unit
cost of producing one additional unit by buying the machine = $200 / 1,000 units = $0.20 per unit
Since labor exhibits a diminishing return, the next unit of labor will produce less than 50 units. This means that if you want to increase production, you should buy the machine.
Using the same logic, the previous units of labor were able to produce more than 50 units, which means that the average total cost was lower using labor than the machine. So if the company's concern is to minimize costs, then they are already doing so.
Answer:
C. Estimate credit losses.
Explanation:
the client prepared aged triad balance of account receivable is generally included in audit documents so that the evaluation of estimated credit losses can be done.
Therefore, This aging is best used by the auditors to Estimate credit losses.
Answer: producer
Explanation: The task of securing all necessary personnel, space, and financing; supervising all production and promotion efforts; fielding all legal matters; and distributing the proceeds derived from receipts falls to the producer.
Skills expected from a producer are:-
Organization / Scheduling.
Budgeting.
Problem Solving skills.
Multitasking skills.
Communication skills.
<span>Molly's car is no longer fully in the shade due to the sun's movement throughout the day. As the day progresses, the sun will recede into the sky and the car will no longer be entirely in the shade.</span>