1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
2 years ago
5

the graph of a linear function is given below. What is the zero of the function? a) -5. b) 2/5. c) 2. d) 5/2

Mathematics
1 answer:
Murrr4er [49]2 years ago
4 0

The zero of a function is the x-value at which the function value is zero. That is, the value of the function that intersects the x-axis. From the picture, the zero is -5

You might be interested in
Find the slope between the following two points: (3, 1), (5, 4).
gulaghasi [49]

Answer:

3/2 or 1.5

Step-by-step explanation:

slope =  \frac{4 - 1}{5 - 3}  \\  \\  =  \frac{3}{2}  \\  \\  = 1.5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the diagram. AB is a diameter, and AB is perpendicular to CD. The figure is not drawn to scale.
Westkost [7]

Answer:

The measure of arc BD is 147°

Step-by-step explanation:

we know that

If segment AB is perpendicular to segment CD

then

The measure of the inner angle CPA is a right angle (90 degrees)

Remember that

The measure of the inner angle is the semi-sum of the arcs comprising it and its opposite.

so

m∠CPA=(1/2)[arc AC+arc BD]

substitute the given values

90°=(1/2)[33°+arc BD]

180°=33°+arc BD

arc BD=180°-33°=147°

7 0
3 years ago
The total cost of 5 boxes of pasta is $13.00. Each box of pasta costs the same amount.
schepotkina [342]

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

13.00÷5=2.6

6 is in tens placement

8 0
3 years ago
Which type of factoring is used to factor the following expression:<br> 2x^2 + 7x- 30
svetlana [45]

Answer:

 (2x - 5) • (x + 6)

7 0
3 years ago
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Name the like terms in the expression 5a + 8 – 3a + 11
    13·1 answer
  • Help!How do you do this?
    15·1 answer
  • Donna has a new job. Her annual starting salary is $17,600, and she receives a raise of $850 at the end of each year. Which expr
    6·1 answer
  • What is a good approximate income monthly ?
    6·2 answers
  • What is the range of y=4^x
    8·2 answers
  • Lorna created a sculpture in the shape of a right rectangular prism. The volume of the sculpture is 2014 cubic meters, the lengt
    11·1 answer
  • Jeff had 5 apples but ate 2 Kyle had 3 apples but ate 1 kelsea has 8 apples but ate 4
    11·2 answers
  • I need help please ?!!!!
    10·1 answer
  • Determine the 12th term of the following Arithmetic sequence, 5 ; 12; 19;... (2)
    6·1 answer
  • Help this is urgent <br>no nonsense answers please I have 3 hour's left​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!