1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
1 year ago
9

To make her fruit punch for the end-of-year schoolcelebration, Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6cups of pineapple j

uice. If Yasmin already has 24 cups ofpineapple juice, how many cups of papaya juice will she needto make the fruit punch?
Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]1 year ago
6 0

For the Fruit punch

Yasmin uses 4 cups of papaya juice for every 6 cups of pine apple juice

i.e.

\begin{gathered} 4\text{ cups of Papaya juice required =6 cups of Pineapple} \\ or \\ \text{ 6 cups of Pineapple}=4\text{ cups of Papaya juice required} \\ \text{then for 1 cups of pineapple juice,} \\ 1\text{ cup of Pineapple Juice=}\frac{4}{6}Cups\text{ of Papaya juice} \end{gathered}

Since, Yasmin has already 24 cups of juice, then for the number of cups of Papaya juice, we multiply the number of Papaya cups reuquire for 1 cup of pineapple juice by 24.

\begin{gathered} 24\text{ Cups of Pineapple, required =}\frac{4}{6}\times24\text{ Cups of Papaya Juice} \\ \text{Number of Cups of Papaya juice=4}\times4 \\ \text{Number of Cups of Papaya juice=16 Cups} \end{gathered}

So, for the fruit punch,

16 Cups of Papaya juice needed for 24 cups of Pineapple Juice.

Answer :

16 Cups of Papaya juice

You might be interested in
an object accelerates from rest to a velocity of 4.om / s over a distance of 20m . what was it's acceleration
AfilCa [17]
Acceleration is the change in velocity over time. There's are formula's for such problems which are called kinematics equations. Look em up. One of them doesn't have t (time) in them you would normally use that one to solve this problem. 16/2/20=a=0.4m/s^2

I did it for you but please look it up, understand and memorize it ;) 
7 0
3 years ago
Denise and Stacey went to a carnival. The admission fee was $6 per person. Each ride at the carnival costs c dollars. The game b
evablogger [386]
The correct answer is D. 14c + 5g + 12.

The entry fee is $6 each. 6 + 6 = 12
Each girl goes on 7 rides which cost c dollars. 7c + 7c = 14c
The number of games both girls play totals 5. And each game costs g dollars. 2g + 3g = 5g.

Add all the costs up and you get 14c + 5g + 12 as their total cost for going to a carnival.
7 0
3 years ago
Solve the following word problems using a system of equations. The sum of two numbers is 36. One number is two more than the oth
juin [17]

Answer:

24,12

Step-by-step explanation:

suppose,

x+y=36

x=2y

2y+y=36

y=12

x=24

4 0
3 years ago
20% 0f =100 want to know the answer to this question
Arturiano [62]

Answer:

That would be 20.

Step-by-step explanation:

Hope this helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the common ratio of the sequence. 2, –10, 50, –250, –5  1/-5 –12 12
Sholpan [36]
-5
This is just to fill out the space of twenty characters

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the graph shows rate at which an oven preheats when turned on. what is the unit rate and what does it represent?
    8·2 answers
  • a pitcher of fruit punch holds 2 gallons. if 9 people share the entire pitcher equally, how much punch does each person get?
    15·1 answer
  • How to find the slope of y = 4x -9
    11·2 answers
  • 6x-14+2x=5+8x-19 it this equation true
    12·1 answer
  • A shopkeeper buys.rs 250 and sell it for rs 285 gain or loss
    12·1 answer
  • An expression has an equal sign.
    12·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • A square has an area that is less than 100m2. What is reasonable range for the graph of the square sides
    5·1 answer
  • What is the slope of every line perpendicular to (0,1) and (2,-4)
    6·1 answer
  • Jack’s backpack weighs 15 pounds. Fernando’s backpack weighs less than Jack’s. Which graph shows how much Fernando’s backpack ca
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!