1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
10 months ago
5

$10,000 for 5 years at 4% interest

Mathematics
1 answer:
inessss [21]10 months ago
3 0

Simple interest earned on the principal amount $10,000 for 5 years at 4% interest per year will be $12,000.

As given in the question,

Simple Interest:

The simple interest is an amount that is paid for loan or borrowed money over a certain period at a fixed percentage of borrowed money.

Principal amount:

Principal amount is the money that is taken as loan or borrowed.

Formula of Simple Interest:

Simple interest = Principal amount × Rate × Time

Since,

Principal amount = $10,000

Rate = 4% per year

Time = 5 years

Then,

Simple interest = 10,000 × 4 × 5

Simple interest = $ 12000

Total value after 5 years = $ 12000

Principal amount = $ 10000

Interest Earned = (Total value) - (Principal amount)

Interest Earned = $ 12000 - $ 10000

Interest Earned = $ 2000

Therefore, simple interest earned on the principal amount $10,000 for 5 years at 4% interest per year will be $12,000.

The complete question is:

Fabian is taking out a loan in the amount of $10,000. His choices for the loan are a 5-year loan at 4% rate of interest .What is the amount of simple interest and interest earned Fabian would have to pay?

To know more about simple interest here

brainly.com/question/25845758

#SPJ1

You might be interested in
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
Iteru [2.4K]

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

5 0
2 years ago
90:(3+6)-20.(60-55) propiedad
Roman55 [17]

Answer:

https://www.commoncoresheets.com/Math/Properties/Applying%20Properties%20of%20Operations/Spanish/2.pdf

Step-by-step explanation:

This will help you:) not a spam link its a pdf that brings you straight to the worksheet <3

7 0
3 years ago
A factory produces 550 bottles of water in 25 minutes. How many bottles of water can it produce in 3 minutes?
vazorg [7]

Answer:

66

Step-by-step explanation:

step 1: divide 550 by 25

step 2:times your answer by 3

4 0
3 years ago
When originally purchased, a vehicle costing $25,200 had an estimated useful life of 8 years and an estimated salvage value of $
hichkok12 [17]
The depreciated value in year 4 is 14,000. In year 5, it is 8,400. The depreciation expense in year 5 is
.. $14,000 -8,400 = $5,600

7 0
3 years ago
Sonja has 5 apples in her pantry, she wants all 8 of her horses to eat the same amount as a treat. How much will each horse eat?
Mandarinka [93]

Answer:1

Step-by-step explanation:

8÷5=1.6 but you don’t want the 6 or the decimal (.) so it’s 1!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Divide the following :
    8·1 answer
  • Please Help !!
    8·1 answer
  • A circle with circumference 10 has an arc with a 162 degree central angle. What is the length of the arc
    13·1 answer
  • Patricia buys a round dinner table. The radius of dinner is 6 meters. What is the area of the table
    10·1 answer
  • What is the first mistake that was made? - 10x + 14 - 2x = 2( -3x - 2)
    12·1 answer
  • How did President Truman's Executive Order 9981 show progress toward racial equality?
    15·2 answers
  • Franklin rolls a pair of six-sided fair dice with sides numbered 1 through 6.
    6·2 answers
  • X+4 over 6x=1divided by x
    6·1 answer
  • (*Who give correct answer will get branliest*)The cost price of 20 articles is the same as the selling price of X articles.If th
    13·1 answer
  • Guys please help me man. Please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!