1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
3 years ago
6

Ten times the sum of half a number and 6 is 8

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
5 0

" · " - times

" + " - sum

n - a number

0.5n - half a number

10 · (0.5n + 6) = 8     |use distributive property

(10)(0.5n) + (10)(6) = 8

5n + 60 = 8     |substract 60 from both sides

5n = -52    |divide both sides by 5

n = -10.4

You might be interested in
What type of correlation is suggested by the scatter plot?
Bas_tet [7]
No correlation is suggested
8 0
3 years ago
A banner is made of 8 equal parts. 5 of the parts contain stars. 3 of the parts contain hearts. Draw the banner
Vedmedyk [2.9K]
Your picture is attached.

4 0
4 years ago
Find the slope of the line through the pair of points.<br> (13, 5) and (3,5)
Ronch [10]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

So the slope of a line is equal to rise over run, or the change in x over the change in y. We can solve for the change in x and the change in y by finding their differences. For the math, we use the formulas y2 - y1/x2 - x1. Filling in this formula we get, (5-5)/(3-13), which is equal to 0/10. Because 0 divided by anything is 0, the answer here is 0.

8 0
3 years ago
What is three fourths plus one third plus two sixths
Goshia [24]
You need to get a common denominator. 3/4= 9/12 because 3x4=12 and 3x3=9. you must do the same thing to both sides. 1/3=4/12 because 3x4=12 and 1x4=4.
2/6=4/12 because 6x2=12 and 2x2=4. 9/12+4/12+4/12=17/12, or 1 5/12. You keep the denominator and add the numerators.
8 0
3 years ago
Two machines are used for filling glass bottles with a soft-drink beverage. The filling process have known standard deviations s
stellarik [79]

Answer:

a. We reject the null hypothesis at the significance level of 0.05

b. The p-value is zero for practical applications

c. (-0.0225, -0.0375)

Step-by-step explanation:

Let the bottles from machine 1 be the first population and the bottles from machine 2 be the second population.  

Then we have n_{1} = 25, \bar{x}_{1} = 2.04, \sigma_{1} = 0.010 and n_{2} = 20, \bar{x}_{2} = 2.07, \sigma_{2} = 0.015. The pooled estimate is given by  

\sigma_{p}^{2} = \frac{(n_{1}-1)\sigma_{1}^{2}+(n_{2}-1)\sigma_{2}^{2}}{n_{1}+n_{2}-2} = \frac{(25-1)(0.010)^{2}+(20-1)(0.015)^{2}}{25+20-2} = 0.0001552

a. We want to test H_{0}: \mu_{1}-\mu_{2} = 0 vs H_{1}: \mu_{1}-\mu_{2} \neq 0 (two-tailed alternative).  

The test statistic is T = \frac{\bar{x}_{1} - \bar{x}_{2}-0}{S_{p}\sqrt{1/n_{1}+1/n_{2}}} and the observed value is t_{0} = \frac{2.04 - 2.07}{(0.01246)(0.3)} = -8.0257. T has a Student's t distribution with 20 + 25 - 2 = 43 df.

The rejection region is given by RR = {t | t < -2.0167 or t > 2.0167} where -2.0167 and 2.0167 are the 2.5th and 97.5th quantiles of the Student's t distribution with 43 df respectively. Because the observed value t_{0} falls inside RR, we reject the null hypothesis at the significance level of 0.05

b. The p-value for this test is given by 2P(T0 (4.359564e-10) because we have a two-tailed alternative. Here T has a t distribution with 43 df.

c. The 95% confidence interval for the true mean difference is given by (if the samples are independent)

(\bar{x}_{1}-\bar{x}_{2})\pm t_{0.05/2}s_{p}\sqrt{\frac{1}{25}+\frac{1}{20}}, i.e.,

-0.03\pm t_{0.025}0.012459\sqrt{\frac{1}{25}+\frac{1}{20}}

where t_{0.025} is the 2.5th quantile of the t distribution with (25+20-2) = 43 degrees of freedom. So

-0.03\pm(2.0167)(0.012459)(0.3), i.e.,

(-0.0225, -0.0375)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why it can be helpful to use partial quotients when dividing?
    8·1 answer
  • A gas station has a cylindrical fueling tank that holds the gasoline for its pumps, as modeled below. The tank holds a maximum o
    12·1 answer
  • A graphics company charges $50 per hour to create a logo plus $250 for the ownership rights of the logo. A private contractor ch
    15·1 answer
  • I need help with algebra!!! <br> Can someone help me?????????????
    5·1 answer
  • Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)
    10·1 answer
  • How many output points does the vertical line test cross in this graph, and is it a function?
    7·1 answer
  • Which inequality is represented by this graph?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS BEING TIMED I HAVE 9 moreeeeee
    14·2 answers
  • Whenever I post a question nobody answer but when I put freebie everyone starts getting them in the second I post it like really
    13·1 answer
  • Due in 2 hours PLLLEAAASEE giving brainiest to whoever answers right first!!!!!!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!