1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cluponka [151]
3 years ago
5

How many solutions exist for the system of equations on the graph?

Mathematics
2 answers:
Zepler [3.9K]3 years ago
8 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

got it right on e2020

mrs_skeptik [129]3 years ago
4 0

Answer:

<u>Two</u>

============================

Step-by-step explanation:

The solution for any system of equations is the intersection points between the graph that representing the system of equation.

So, for the given system of equation, we have  a circle and a parabola.

As shown in the figure, The circle and parabola are intersects at two points

So, there are two solutions for the system of equations on the graph.

So, The answer is option two.

You might be interested in
A bage contains 5 blue marbles, 3 red marbles, and 2 yellow marbles. You select a marble at radom. What is p(yellow)
vodomira [7]
Total marbles = 5 + 3 + 2 = 10
Total yellow marbles = 2
P(yellow)  = 2/10 = 1/5

Answer: 1/5
7 0
3 years ago
(7x+6) + (9x-24) = 180
Tems11 [23]

Answer:

x=99/8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide by 1 digit numbers divide and check. 631 divided by 4.
Bezzdna [24]
631 divided by 4 is 15.75 rounded to 16. To check you multiply 4 by 15.75 to get 631. Please brainly if ti helps! :D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
IF YOU ANSWER I'LL GIVE YOU A BRAINLIEST!!!!!!!
pychu [463]
27 miles apart because multiply both 63 and 72 by 3 and find the answer then find the difference of the two
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
19x - x = 2x <br> Can u help with this
GalinKa [24]
The answer will be eight
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to f(x)=g(x)?
    13·2 answers
  • A certain brand of lemonade costs $3.29 for 59.17 fluid ounces. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Which of the following are binomials?
    15·2 answers
  • Somone help meeeeeeeee
    8·2 answers
  • Need help solving for X
    13·1 answer
  • Lilly takes a train each day to work that averages 35 miles per hour. On her way home, her train ride follows the same path and
    11·2 answers
  • The Venn diagram shows three types of numbers: odd (O), even (E), and prime (P).
    14·1 answer
  • Help!!! (Brainlist!!!!!)
    14·2 answers
  • Which describes the difference between the two sequences?
    5·1 answer
  • HELP! DUE SOON! X^2=6
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!