1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
12

On his road trip, leon stops to refuel and get some snacks. he has the following purchases: 12 gallons of gas at $2.89 per gallo

n 2 granola bars for $1.59 each 1 apple for $0.89 2 bottles of vitamin water for $1.39 each leon must pay 7.5% sales tax on everything but the gas, which already has tax included in the per gallon price. if leon paid $44.64, then he _____ for his purchase.
a. did not pay enough
b. paid the correct amount
c. paid $2.60 too much
d. paid $3.11 too much
Mathematics
2 answers:
olga_2 [115]3 years ago
5 0
The price of all gallons 12*(2.89)=$34.68
a) the price of the granola bars 2*(1.59)=$3.18
b) 1 apple=$0.89
c) 2 bottles of vitamin 2*(1.39)=$2.78

a)+b)+c)=6.85$, the 7.5% of this amount is $0.51

so finally, Leon should have paid $6.85+ $0.51+ $<span>34.68 =$42.04
</span>
but he paid $44.64, so the true answer is C) he <span>paid $2.60 too much ($44.64 - $42.04 =$2.60)</span>  

Vsevolod [243]3 years ago
3 0
C) he paid $2.60 too much ($44.64 - $42.04 =$2.60)  
You might be interested in
A ladder is placed 30 inches from a wall. It touches the wall at a height of 50 inches from the ground. The angle made by the la
Alex73 [517]
The degree measure is about 59° and the length of the ladder is 10√34 in or about 59.3in
3 0
2 years ago
$32.00 for 10 cookies<br> Unit rate.
Nadya [2.5K]

Answer:

$32/10 = $3.2/cookie

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
3+2x+x-1=2x+x-2<br> answer?
konstantin123 [22]
It’d be 2=-2 ... but then subtract two from both side and the answer is a null set. Also known as “no solution”..

Best of luck in your studies :)
-Nicky
8 0
3 years ago
Can someone answer this please with an explanation.
Harrizon [31]

Answer:

x=92

Step-by-step explanation:

those to angles are supplementary meaning that they add up to equal 180

so you set up the equation 180=x+x-4

180=2x-4

step 1 add 4 to each side

184=2x

step 2 divide each side by 2

x=92

so the angles equal 92 and 88

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3=x+3-5x what is the awnser
Nezavi [6.7K]
I know we aren’t suppose to promote other websites but photomath will scan these questions and give you an explanation quicker than live ppl answering them. Or tiger algebra or math papa all of these are great for solving algebra problems :)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Given:
    7·1 answer
  • What is 6c+b÷6,when c=8
    8·1 answer
  • Anybody know the answer to 4 and 5 I really could use some help
    14·1 answer
  • Jordan is chopping wood for the winter. For 10 days in a row, he follows the same process: In the morning, he chops 20 pieces of
    11·2 answers
  • Pleses help me thank you
    13·1 answer
  • Hi! Can someone help me with this? Properties and Logarithmic Functions.
    14·1 answer
  • Im confused with Direct Variation can some help me?
    15·1 answer
  • The African bush elephant weighs between 4.4 tons and 7.7 tons. What are the least and greatest wieghs of 3 elephants, rounded t
    13·1 answer
  • Name the component that changes its resistance as the temperature changes.​
    6·2 answers
  • write a multiplication equation that can help you solve for the division equation 48 ÷ 8 = ________. What is the quotient?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!