1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
2 years ago
15

Heather wants to buy a new tent. she so far has saved $23 and her parents have told her that any remaining money she saves they

will match. if the tent costs $156 how much money does she need to save? a $66.50 b $78 c $133 d $156
Business
1 answer:
brilliants [131]2 years ago
7 0
A $66.50

First take the money she already has from the total.
156-23=133

Then divide this by two. She only needs to save half of this as her parents will match the half she saves.
133÷2=66.5
$66.50
You might be interested in
What is a computer network?
Leona [35]

Answer:

A.)

Explanation:

two or more connected computers

6 0
2 years ago
Gather secondary data by reading what others have experienced and observed. You should begin nearly every research project by re
STatiana [176]

Answer:

C. Periodicals

Explanation:

In this case the most recommended source for use would be the periodicals.

Periodical publications are scientific publications made in electronic or on paper that address different topics and are published at regular intervals. So this would be a good source to enrich a research project with up-to-date information on the subject that you want to collect information about.

5 0
2 years ago
A professor at a university finds a way to reduce the costs of producing automobile glass. The method is very easy for anyone to
Dafna1 [17]

Answer:

b) the method to reduce costs of producing automobile glass, but not the formula for the substance that prevents smudging.

Explanation:

As provided, the professor develops a way which shall reduce the cost of producing the automobile glass, which apparently is very easy for anyone to copy and use.

Whereas, when a company develops the formula which creates a substance that prevents the automobile glass from getting smudged is again a technological knowledge although not that common.

Since the first one is apparently easy and other is patented which means both are common else not so common idea will not need patent as people would not be able to create such formula.

8 0
3 years ago
If you find a job you’re interested in on LinkedIn you should immediately
irakobra [83]

Apply for it and be a lucky man to live

6 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose market demand and supply are given by Qd = 100 − 2P and Qs = 5 + 3P. If the government sets a price floor of $30 and agr
    5·1 answer
  • Both the Onus ferry operator in the monopoly market and each of the Yuri ferry operators in the perfectly competitive market wil
    14·1 answer
  • Google: What is corporate responsibility?
    12·1 answer
  • Why is it important to understand the terminology associated with student<br> finances?
    5·1 answer
  • Nathan buys a new microwave for $200. The microwave’s label bears a disclaimer that the manufacturer is not liable for consequen
    8·1 answer
  • Bay Manufacturing Co. purchased a 3-month U.S. Treasury bill. In preparing Bay's statement of cash flows, this purchase would:A.
    15·1 answer
  • Listed below are a few transactions and events of Maxum Company. 1. Employees earn vacation pay at a rate of one day per month.
    7·1 answer
  • Find the APR, or stated rate, in each of the following cases (Do not round intermediate calculations and round your final answer
    12·1 answer
  • Describe how native advertising differs from traditional paid advertising and what is driving its growth. Is native advertising
    13·1 answer
  • Supplies that are not used immediately are recorded as a(n) ______ when purchased.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!