1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

Over the last 3 weeks Jasmine swam 18 days she averaged 400 meters each day how many kilometers did Jasmine swim in the last 3 w

eeks
Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
7 0
She swam 18*400=7200 meters
You might be interested in
Label this graph as “linear” or “nonlinear.”
butalik [34]
That graph would be non-linear
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me
Kruka [31]

y = x^2 -4x

x = -1

y = (-1)^2 - 4×-1=1+4 = 5

x= 0

y = (0)^2 - 4×0 = 0

x = 1

y = 1^2 -4×1 = 1-4 = -3

x = 2

y = 2^2 -4×2 = 4-8 = -4

x=3

y = 3^2 - 4×3 = 9-12 = -3

x = 4

y = 4^2 - 4×4 = 16 - 16 = 0

now 2nd equation

y = 2x^2 + x

x = -2

y = 2 (-2)^2 + (-2)= 8-2 = 6

x = -1

y = 2 (-1)^2+(-1)= 2-1 = 1

x = 0

y = 2(0)^2 +0 = 0

x = 1

y = 2 (1)^2 + 1 = 3

x = 2

y = 2(2)^2+2= 8 + 2 = 10

6 0
3 years ago
Priya has a recipe for banana bread. She uses 7 1/2 cups of flour to make 3 loaves of
Umnica [9.8K]

Answer:

2 1/2 cups of flour

Step-by-step explanation:

Priya is making 3 loaves of bread, so she will use 7 1/2 cups of flour.

Andre is making 1 loaf of bread, which is 1/3 the amount of loaves Priya is making. So, he will be using 1/3 the amount of flour Priya is using. So all we have to do is take 7 1/2 and divide it by 3:

7.5/3 = 2.5

Andre will use 2 1/2 cups of flour.

4 0
2 years ago
What is $1.92/9gallons?
nikitadnepr [17]
0.213 repeating


I hope this helps
6 0
3 years ago
4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate
Over [174]
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Does any one know how to solve this -4n^2-2n=-6-7n-5n^2
    6·2 answers
  • If g(x)=f(x+k), what is the value of k?
    9·2 answers
  • For what values of h does the equation have real solutions. <br><br> √(3x-h)= x+3
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B2x%2B5%7D%20%20-4%3D3" id="TexFormula1" title="\sqrt{2x+5} -4=3" alt="\sqrt{2x+5}
    15·1 answer
  • Two angles are supplementary. One angle has a measure that is five less than four times the other. What is the measure of the la
    15·1 answer
  • 1) Nathan has 3.5 bags of marbles in his room. The rest of the marbles are in the
    5·1 answer
  • Find the area of the figure to the nearest thousandth. Use 3.14 for π.
    12·1 answer
  • What is the slope of a line parallel to 3x + y = 7<br><br> A. 1/3<br> B. -3<br> C. 3<br> D. -1/3
    10·2 answers
  • Marissa had a $25 gift card for Roosters on Oxford. Each morning she purchases her $3 vanilla latte. Write an equation in slope-
    10·1 answer
  • 2(-1)+y=3<br><br><br> What is the answer
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!