That graph would be non-linear
y = x^2 -4x
x = -1
y = (-1)^2 - 4×-1=1+4 = 5
x= 0
y = (0)^2 - 4×0 = 0
x = 1
y = 1^2 -4×1 = 1-4 = -3
x = 2
y = 2^2 -4×2 = 4-8 = -4
x=3
y = 3^2 - 4×3 = 9-12 = -3
x = 4
y = 4^2 - 4×4 = 16 - 16 = 0
now 2nd equation
y = 2x^2 + x
x = -2
y = 2 (-2)^2 + (-2)= 8-2 = 6
x = -1
y = 2 (-1)^2+(-1)= 2-1 = 1
x = 0
y = 2(0)^2 +0 = 0
x = 1
y = 2 (1)^2 + 1 = 3
x = 2
y = 2(2)^2+2= 8 + 2 = 10
Answer:
2 1/2 cups of flour
Step-by-step explanation:
Priya is making 3 loaves of bread, so she will use 7 1/2 cups of flour.
Andre is making 1 loaf of bread, which is 1/3 the amount of loaves Priya is making. So, he will be using 1/3 the amount of flour Priya is using. So all we have to do is take 7 1/2 and divide it by 3:
7.5/3 = 2.5
Andre will use 2 1/2 cups of flour.
0.213 repeating
I hope this helps
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples