1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
diamong [38]
3 years ago
10

Over the last 3 weeks Jasmine swam 18 days she averaged 400 meters each day how many kilometers did Jasmine swim in the last 3 w

eeks
Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
7 0
She swam 18*400=7200 meters
You might be interested in
Solving Inequalities Independent Practice
Gelneren [198K]

Answer:

X< 9

Step-by-step explanation:

1/3x-6<-3 is correct.

3 0
3 years ago
Nancy buys 15 m of ribbon. Her sister buys 6 m less ribbon but pays twice as much per metre. Together they pay R66. What is the
Katarina [22]

Answer: 44/9 ----> 22/9

I hope this helps you

4 0
2 years ago
Jon, Leroy, and Simon are having a free-throw shooting contest. Each boy
Zolol [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If you arrange a statistics in order from least to greatest, the middle number is the median.

If there is even number of numbers in a list, let it be n numbers, then we take the average of n/2th and n/2 + 1 th terms.

Here, all of them have 6 numbers, so 6/2 = 3  and 4th, we take average of 3rd and 4th number to find the median.

Since they are arrange in order we check each:

Jon = average of 6 and 7, (6+7)/2 = 6.5

Leroy = average of 6 and 8,  (6+8)/2 = 7

Simon = average of 5 and 6, (5+6)/2 = 5.5

Leroy's median is the greatest (7).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jacob buys 3 hot dogs and a $1 soda.he spent $5.50 in all.what is the cost of one hot dog?
Margaret [11]
It would be $1.50 because if the soda's $1 then subtract it and divide that by the quantity.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the prime factorization of these numbers 18
Fofino [41]

18 = 2·9 = 2·3²

answer: 2·3²

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • What is the answer (10 subtract 2)2+(5+16 subtract 2)
    5·1 answer
  • You are interested in determining which of two brands of light bulbs, brand A and brand B, lasts longer under differing conditio
    13·2 answers
  • Angle α lies in quadrant II , and tanα=−125 . Angle β lies in quadrant IV , and cosβ=35 .
    14·1 answer
  • What is 90 people to 45 people decrease <br><br> Show your work
    5·2 answers
  • Tonisha has a lemonade stand. She has $31 in expenses and wants to make $69 per day. If X represents the amount of revenue from
    12·1 answer
  • I Will Mark Brainliest
    9·2 answers
  • You are walking near a river. While standing at A, you measure an angle of 90° between B and C, as shown. You then walk to B and
    15·1 answer
  • EXTRA POINTS <br> Is the transformation a dilation, rotation, reflection, or a translation?
    10·2 answers
  • I have no idea. Please help with this question I suck at graphs
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!