1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
11

Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.

Mathematics
1 answer:
Rashid [163]3 years ago
5 0

1 pound = 16 ounces

16+9 = 25 ounces


2 /25 = 0.08 per ounce

it costs 8 cents per ounce

You might be interested in
Not graded help please
marusya05 [52]
Y=m+6 should be the correct answer
4 0
3 years ago
Could someone please help
alexdok [17]

Answer:

Answer:<em>I think that is right...</em>

Answer:<em>I think that is right...Please make me brainliest...</em>

3 0
2 years ago
Does anyone know this answer
Rzqust [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

took test

4 0
2 years ago
Due tonight<br>Please help!!!!!​
Harrizon [31]

angle BGC and angle BAD

7 0
3 years ago
PLZ HELP SUPER EASY I'M JUST HELLA DU.MB
laiz [17]

Answer:

I can't answer that if there is no picture, I'm sorry

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone answer this? :(
    15·2 answers
  • What is the value of x? Enter your answer in the box.<br><br> x= __
    9·1 answer
  • (-2p + 4)-(p^2 - 6p + 8)<br> what is the difference?
    14·1 answer
  • Simplify the radical expression. 3sqrt125x^9
    7·2 answers
  • Gustavo is the league’s home run leader. The probabilities for his total number of home runs for the season are follows:
    6·2 answers
  • What are to decimals whose product is close to 10
    15·2 answers
  • A florist wants to determine if a new additive would extend the life of cut flowers longer than the original additive. The flori
    8·1 answer
  • Are 20,30, and 16 the sides of a right triangle? Please show workkk
    7·1 answer
  • the radius of a cycle wheel is 35 cm. Find the number of turns required to cover a distance of 1540 m
    6·1 answer
  • If anna sliced a pizza into 18 pieces and there's 5 people how much do they he all get
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!