Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.
1 answer:
1 pound = 16 ounces
16+9 = 25 ounces
2 /25 = 0.08 per ounce
it costs 8 cents per ounce
You might be interested in
Answer:
B.2
Step-by-step explanation:
To make ΔA'B'C' from ΔABC, we need to use t
he scale factor =|A'B'|/|AB|=10/5=2
Answer:
x= k/6 - c/6
Step-by-step explanation:
Answer:
w=14
Step-by-step explanation:
29-15=14
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive