1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
13

Find the value of x and the value of y

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]3 years ago
5 0
Right triangle 30 60 90
short leg = 1/2 hypo = 4√2 / 2 = 2√2
so x = 2√2

long leg = short leg times √3 = 2√2 * √3 = 2√6
so y = 2√6

answer C. 
x = 2√2 ; y = 2√6
You might be interested in
Evaluate 7m+2n-8p/n for m = -4, n = 2, and p = 1.5
Zanzabum
7*-4= -28 +4-12/2
-24-6
=-30
7 0
2 years ago
Michelle family drove 272.48 miles Michelle calculated that they drove 26.2 miles per gallon of gas how many gallons of gas did
Harman [31]
<span>Michelle family drove 272.48 miles.
=> Michelle calculated that they drove 26.2 miles per gallon of gas.
Question: how many gallons of gas did the car use?
=> Unit rate = 26.2 miles per gallon
Now, they travelled a total of 272.48 miles.
To get the answer let’s divide the total miles they travel to the number of miles for each gallon of gas.
=> 272.48 / 26.2 = 10.2
Thus, they need 10.2 gallon of gas to get to their destination.</span>



4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Circle the expressions that represent 10% of the original cost
Anni [7]

Answer:

What are the choices?

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Help me please 10 points I’m only in 8th
DaniilM [7]

The square root of 26 is 5.0999... which rounds to 5.1

Please give me brainliest! I would really appreciate it!

4 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the exact value by using a half-angle identity. sin 22.5°
    13·2 answers
  • One angle of a triangle measures 36.5 degrees. What is the measure of the smaller angle?
    13·2 answers
  • In percent of change what is 10 to 20
    9·1 answer
  • Help!!!!!! What is 80% of 25?
    12·2 answers
  • 1 1/3 + 1/2 + 1 + 3/4
    6·1 answer
  • Complete the point-slope equation of the line through (3,6)(3,6) (3,6) left parenthesis, 3, comma, 6, right parenthesis and (5,−
    14·1 answer
  • There are 7 school buses taking students on a field trip. There are 37 students on each bus. How many students are going on the
    12·1 answer
  • 6 to the negative 4th power times 6 to the 7th power ​
    7·1 answer
  • Need answer with step I will give ve you 35 points.After 12 years Kishor will be 3 times as old as he was 4 years ago . Find the
    7·1 answer
  • a vendor is thinking about changing the number of sweatshirts he brings to tan event. to make sure he doesn't run out, he plans
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!