Answer:
134.0 in^3
Step-by-step explanation:
Volume = (radius^2 * pi * height)/3 = (4^2 * pi * 8)/3 = 134.0 in^3
<h3>
Answer: 3 bottles of brand A</h3>
Explanation:
The pricing/cost information is not used in this problem. All we care about is the number of bottles, and how much each bottle can hold.
Brand A bottles hold 0.95 liters each. We bought 3 of these bottles, so 3*0.95 = 2.85 liters in total are purchased.
Brand B bottles hold 0.55 liters each. Buying 5 of them leads to 5*0.55 = 2.75 liters in total.
Going with the brand A option leads to more juice by 0.10 liters (subtract 2.85 and 2.75)
1 1/3. One whole number is 3/3 so 3/3=1 then u put 1/3
Answer:
x=1
Step-by-step explanation:
5x=5x x=1
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below,
($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
Solving for x gives x = 20.16. Therefore, 4 gallons of organic milk costs $20.16.