1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
3 years ago
8

Which of these factors would tend to lower overall property values most in a single-family residential neighborhood?

Business
1 answer:
UNO [17]3 years ago
8 0
The answer to the question above is option A: construction of smaller and less valuable homes. This is the factor that would tend to lower the overall value of the property of most <span> single-family residential neighborhood. The more low value homes built, the more that the values of these properties becomes lower. And in time, these properties' values would lower as well because the quality is also starting to decline.</span>
You might be interested in
Angelina has again found herself frustrated at work. Her manager, for whatever reason, never makes a decision. If anything is to
hichkok12 [17]

Answer:

The correct option is E , laissez-faire

Explanation:

Option A,autocratic is not correct since the scenario painted an opposite scenario and autocratic approach to management means the manager tells the subordinates what to do.

Bureaucratic is when decision making is slow because many stakeholders are expected to jointly decide.

However,laissez-faire is an approach where subordinates are allowed to think out of the box and get tasks accomplished without manager's interference.

8 0
2 years ago
Fitness Fanatics is a regional chain of health clubs. The managers of the clubs, who have authority to make investments as neede
pantera1 [17]

Answer:

34.04%

Explanation:

Data provided :

Total sales of the Springfield Club = $ 920,000

The net operating income of the company = $ 34,040

The average operating assets of the company = $ 100,000

now,

The return on investment will be calculated as:

Return on investment (ROI)= \frac{\textup{Net operating income}}{\textup{Average operating assets}}

on substituting the values, we get

ROI = \frac{\$\ 34,040}{\$\ 100,000}

or

ROI = 34.04%

3 0
3 years ago
Alaskan foodstuffs just announced the annual dividend for this coming year will be $0.36 a share and all future dividends are ex
sammy [17]

Price of share is $12.2. Future dividend is therefore expected to grown by 4.5%. To find the rate of return i.e. K, we will do the following steps:

= 0.36(1.045)/12 = 0.03135+4.5 = 4.53135

Therefore, rate of return is 4.53%.

7 0
3 years ago
Who is most likely to run the daily business of casework?
Anestetic [448]
C.The staff is most likely run the daily business of Casework

Case work usually involved in studying family history and other individual matters, which i'm sure that the president and the congressmen won't even have time to do and no voters will even care

hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have the following information for Waterway Industries for the month ended October 31, 2022. Waterway uses a periodic method
Sidana [21]

Answer:

Waterway Industries

A) The weighted-average cost is $28.527

B) Ending Inventory, cost of goods sold, gross profit:

                                     (1) LIFO          (2) FIFO          (3) Average-cost

Ending Inventory:          $2,660           $3,060               $2,853

Cost of goods sold:      $7,895            $7,495               $7,702

Gross profit:                  $3,780            $4,180               $3,973

Explanation:

a) Data and Calculations:

Date        Description              Units   Unit Cost Selling Price Total

Oct. 1      Beginning inventory   70        $26                            $1,820

Oct. 9     Purchase                   125          28                              3,500

Oct. 11     Sale                           (95)                         40                         $3,800

Oct. 17    Purchase                    95          29                             2,755

Oct. 22   Sale                           (70)                         45                            3,150

Oct. 25   Purchase                   80           31                             2,480

Oct. 29   Sale                         (105)                         45                           4,725

Oct. 31   Ending inventory      100    

Total: Goods available           370                                       $10,555

         Goods sold                  270                                                        $11,675

Weighted-average cost = Cost of goods available/Units available

= $10,555/370 = $28.527 per unit

Periodic method:

LIFO:

Ending inventory:

Oct. 1      Beginning inventory   70        $26  $1,820

Oct. 9     Purchase                     30          28       840

Total Ending inventory =          100               $2,660

Cost of goods sold = Cost of goods available - Ending inventory

= $10,555 - $2,660 = $7,895

Sales Revenue         $11,675

Cost of goods sold     7,895

Gross profit               $3,780

FIFO:

Ending inventory:

Oct. 17    Purchase                    20          29       $580

Oct. 25   Purchase                   80           31       2,480

Total Ending inventory =        100                   $3,060

Cost of goods sold = Cost of goods available - Ending inventory

= $10,555 - $3,060 = $7,495

Sales Revenue         $11,675

Cost of goods sold     7,495

Gross profit               $4,180

Average-cost:

Ending Inventory = $2,853 ($28.527 * 100)

Cost of goods sold = Cost of goods available - Ending inventory

= $10,555 - $2,853 = $7,702

Sales Revenue         $11,675

Cost of goods sold     7,702

Gross profit               $3,973

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The following 3 questions are based on this information. Kings Department Store has 625 rubies, 800 diamonds, and 700 emeralds f
    10·1 answer
  • The gross increases in retained earnings attributable to business activities are called
    6·1 answer
  • You own a pet-supply store with various category pages on your website, and you've set up a tracking template so you can manage
    11·1 answer
  • On June 30, Collins Management Company purchased land for $460,000 and a building for $520,000, paying $360,000 cash and issuing
    8·1 answer
  • Some colleges charge for student parking. Currently, your college does not charge for parking but the administration announced a
    15·1 answer
  • Personal selling can take place in all situations except when
    13·1 answer
  • Imagine the tea market has a demand function of QDX = 10 – 2PX and a supply function of QSX = PX − 2, where PX is the price of t
    13·1 answer
  • A plant asset was purchased on January 1 for $140000 with an estimated salvage value of $20000 at the end of its useful life. Th
    5·1 answer
  • Building, maintaining and strengthening beneficial relationships with suppliers and customers is accomplished through the use of
    12·1 answer
  • Last week Sarah Carver worked 4 overtime hours at time-and-a-half pay. Her
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!