1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
5

Which rate is the lowest price?

Mathematics
2 answers:
spayn [35]3 years ago
7 0

Answer:

$2.40/6 lb is the lowest because it is 0.4/1 lb

Step-by-step explanation:

arlik [135]3 years ago
3 0

Answer:

$2.50/5 lb

Step-by-step explanation:

mark brainliest

You might be interested in
Find the unit rate 42 pages
Rainbow [258]

Answer:

14 pages per day

Step-by-step explanation:

To do this, you must divide:

43 (pages)/3(days)= 14 (pages per day)

Hope this helps! :)

7 0
2 years ago
PrettPlease plsssss I beg of you sor
Naya [18.7K]

9514 1404 393

Answer:

  • The percentage of total votes received by Molly
  • 58%

Step-by-step explanation:

a) We don't know what your menu choices are. The question is asking for the percentage of total votes received by Molly.

__

b) The total number of votes is 21 +29 = 50. Molly's fraction is 29/50. Expressed as a percentage, that is ...

  29/50 × 100% = 58%

8 0
3 years ago
Simplify 9 to the power of 2 over 9 to the power of 7 please help someone quick!
Charra [1.4K]

Answer:

1/59049

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Naomi receives a base weekly salary of $225 plus a commission of $50 for each cable service
Aleks [24]

Answer:

$40.50 will be taken out in taxes.

Step-by-step explanation:

First, solve for how much Naomi will receive in a paycheck:

$225 + $50(9)

$225 + $450

$675

Now, solve for 6% tax:

$675 × 0.06

$40.50

5 0
2 years ago
I don’t understand this at all
Lesechka [4]

Step-by-step explanation:

I dont either tbh

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
    15·2 answers
  • X + 2y = 7<br> 3x - 2y = -3
    12·1 answer
  • Evaluate –x + (–5.8) for x = 7.1.<br><br> –1.3<br> 12.9<br> –12.9<br> 1.3
    15·2 answers
  • 4) Jacqueline, Hanry, and Stanley bought a pizza pie to share for dinner. Harry ate
    13·1 answer
  • Aditya's dog routinely eats Aditya's leftovers, which vary seasonally. As a result, his weight fluctuates
    9·1 answer
  • What is the product of (7/8) (-16) (-7) (-1/14) ?
    13·1 answer
  • Add :-<br><br>a+2b-3c, -3a+b+2cand 2a -3b+c​
    5·1 answer
  • A team is awarded 5 points and loses 3 points
    15·1 answer
  • Image. please help!!​
    13·1 answer
  • What is the measure of ∠ABD?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!