1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
3 years ago
5

If Sara bought 12 feet of fabric and she is going to make curtains and she has to cut 1/4 sections. How many sections of fabric

will she have
Mathematics
2 answers:
Strike441 [17]3 years ago
6 0

Answer:

48

Step-by-step explanation:

You just have to divide the length of the fabric by the length of the sections

vivado [14]3 years ago
3 0
3 sections because she needs to divide

12•(1/4)
You might be interested in
sipho's dad used 4/11 of the packet of oranges to make juice.The next day he used another 4/11 of the packet of oranges.How many
igomit [66]

9514 1404 393

Answer:

  3/11 were left

Step-by-step explanation:

A packet of oranges is 11/11. Subtracting 4/11 +4/11 = 8/11 from that leaves ...

  11/11 -8/11 = (11 -8)/11 = 3/11

3 elevenths were left.

6 0
2 years ago
35 devide 28 with decimals pls help I need help<br>​
marissa [1.9K]
The answer has to be 1.25 I might be wrong tho
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A total of $12,000 is invested at an annual interest rate of 9%. Find the balance
sineoko [7]

Answer:

$18,726.11

Step-by-step explanation:

Lets use the compound interest formula provided to solve this:

A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}

<em>P = initial balance</em>

<em>r = interest rate (decimal)</em>

<em>n = number of times compounded annually</em>

<em>t = time</em>

<em />

First lets change 9% into a decimal:

9% -> \frac{9}{100} -> 0.09

Since the interest is compounded quarterly, we will use 4 for n. Lets plug in the values now:

A=12,000(1+\frac{0.09}{4})^{4(5)}

A=18,726.11

<u>The balance after 5 years is $18,726.11</u>

6 0
3 years ago
The thirrdgrade Class Is GOING ON A FIELD TRIP BY BUS TO THE MUESUEM THE BUS LEAVES THE SCHOOL AT 9;45 A.M. THE BUS RIDE TAKES 4
torisob [31]
9:60 is one hours
it takes 15 mins to get to 60
47-15=32

9:45+47=9:45+15:32=10:00+32=10:32 AM
7 0
3 years ago
Can somebody answer this ?? :)
Alexxandr [17]

Answer:

Because the dashed triangle is smaller than the original it's a reduction. The scale factor is 1/3 because if we look at the altitudes of the triangle, the original is 6 and the dilated is 2 and 2 / 6 = 1 / 3.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of a DVD player today is $56.60. This is eight dollars less than 2/3 the price of the same DVD player in 2005. What wa
    13·1 answer
  • The two cones are similar. The smaller cone has a surface area of 11.74 inches2. Complete the last step to determine the surface
    7·2 answers
  • Gonna need this in like 5 hrs please help
    5·1 answer
  • A. According to every running expert out there, in order to reduce the risk of injury, you are not supposed to increase the amou
    7·2 answers
  • Please help!!!
    14·1 answer
  • X/6.4=4 solve for X it’s for pre al 8th grade
    13·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
  • What is 3 3/4 cm times 2 1/2 cm= ---------- please help!
    8·1 answer
  • Scientists want to estimate the mean weight gain of mice after they have been fed a special diet. From previous studies, it is k
    5·1 answer
  • There are 4 books on a shelf. books are added to the shelf at a rate of 2 books per minute. the total number of books on the she
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!