Answer:
if it's 2/3r^4 heres the answer
Step-by-step explanation:
1.) 2/3 times r raised to the 4th power
2.) the product of 2/3 and r raised to the 4th power
3.) 2/3 multiplied by r raised to the 4th power
4.) 2/3 of r raised to the 4th power
you can pick one of the many choices I've listed!! youre welcome :)
The answer 1500 hope it helped
QUESTION 1
The given expression is

The greatest common factor is
.
We factor to obtain;

QUESTION 2
The given quadratic equation is

We split the middle term to obtain

Factor by grouping;


Use zero product property;


QUESTION 3
The given system of equation is


If we multiply
by 3, we obtain;

If we multiply
by 4 we obtain;

Adding the last two equations will give us;

The y-variable is eliminated.
Answer:Multiply 3x+4y=−8
by 3. Multiply 7x−3y=6 by 4. Add the resulting equations together.
Answer:
Step-by-step explanation:
So the division property states that if both sides of an equation are equal and whenever you divide both sides of that equation by the same number they should stay equal. Example
12=12 right? so if I divide both 12 and 12 by 3 I should get 3=3
We use this to solve for variable such as x
So new example lets take
5x=25
Since both sides are equal I can divide by the same number and should get an equal number right? So lets divide by 5 on both sides. 5x divided by 5 equals x and 25 divided by 5 equals 5 so my new equation is
x equals 5 or x=5.
If I plug my x=5 back into the equation they should be equal so lets see...
5(5)=25
25=25
And it checks out :)
Answer:
A. Equation is 
B. Cost is $88
Step-by-step explanation:
A)
Suppose you rent for x hours and each hour costs $15.75
<u><em>How much would you need to pay?</em></u>

Moreover, there is a $25 dollar (fixed) deposit for renting, so that gets added to your payment. All in all, you have to pay 
This is the equation of renting a snowboard for x hours.
Equation is 
- Where x is the number of hours you rent the snowboard, and
- c is the total cost
B)
If you are renting from 8.30 to 12.30, you are basically renting for 4 hours.
To know how much it will cost, you simply plug in 4 into x (in the equation):

Cost is $88