Step-by-step explanation:
Let the first integer be x
2nd integer = x + 1
3rd integer = x + 2
x + x + 1 + x + 2 = -147
3x + 3 = -147
3x = -147 - 3
3x = -150
x = -150 ÷ 3
x = -50
The three consecutive integers are
-50, -49, -48
Answer:
C. 88
Explanation:
f(x) = 4x + 8 || g(x) = x² + x
fg( -5 )
go from right to left in such function problems.
replace x with [ -5 ]
f( (-5)² -5)
f(20)
[ replace x with 20 ]
4(20) + 8
80 + 8
88
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
The value of y would decrease if x increases and the sum stays the same.
Answer:
w=186-2t
Step-by-step explanation:
you can solve this too
just do w=186