Corresponding angles are angles that are the same, and occupy the same relative position.
1 and 2: Incorrect - These are supplementary angles
3 and 5: Incorrect - These are same-side interior angles
2 and 6: Correct - These are corresponding angles
4 and 7: Incorrect - These are alternate interior angles
Hope this helps!! :)
True , is the answer ! :)
Answer:
8/184
0.0434782609x115
5
Step-by-step explanation:
5
Just divide the price by the amount
a) 11/26= $0.42 per pound
b) 33/8 = $4.13 per hour