1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
15

4m-3n=8; solve for m

Mathematics
2 answers:
Ierofanga [76]3 years ago
6 0
4m - 3n = 8

Add 3n to both sides.

4m = 3n + 8

Divide both sides by 4.

m = 3/4n + 2

So, m = 3/4n + 2

However, if you made a typo, and meant 3m instead of 3n, your answer would be :

4m - 3n = 8

n = 8

~Hope I helped!~
Naily [24]3 years ago
4 0
Move all terms that don't contain m to the right side and solve.
m=3n/4 +2
You might be interested in
Which two events are independent?<br> 1.) A and X<br> 2.) A and Y<br> 3.) B and X<br> 4.) B and Y
Y_Kistochka [10]
4....................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
(b) A private club grew by 7 members each week for 56 weeks. What was the total change in the
Darina [25.2K]
1 is the answer trust me
5 0
2 years ago
A 2-quart carton of pineapple juice costs $5.28. what is the price per cup
ololo11 [35]

Answer:

$0.66 per cup

Step-by-step explanation:

There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the length of a side of a square whose area is 625 square inches
Schach [20]
156.25 because a square has 4 sides so it would be 625/4 which equals to the answer 156.25
5 0
3 years ago
Z +9&gt; 22<br> Simplify your answer as much as possible.
Aleonysh [2.5K]

Answer:

z > 13

Step-by-step explanation:

Subtract 9 from 22.

z > 13

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 15.7/6.28 what is the answer how do you do it
    11·1 answer
  • All states have a state income tax true or false.
    12·1 answer
  • 6^2-3^4 divided by 3^4
    8·1 answer
  • En 15 días, un obrero gana S/. 450. ¿Cuánto ganará en 25 días?
    5·1 answer
  • Write an expression that shows how to multiply 7 * 256 using expanded form and the distributive property
    11·1 answer
  • Cynthia typed 372 words in 6 minutes what's her typing rate in words per minute
    15·1 answer
  • Tiffany pays $40 for 160 minutes of talk time on her cell phone how many minutes of talk time does she get her dollar
    15·2 answers
  • Christopher is trying to make extra money on his summer vacation from school. He
    10·1 answer
  • The table shows the number of cups of flour, f, that a bakery needs for the number of pound cakes that they make, p. 3 6 9 14 Po
    5·1 answer
  • Help again...its for math offering 15 points
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!