2 answers:
4m - 3n = 8
Add 3n to both sides.
4m = 3n + 8
Divide both sides by 4.
m = 3/4n + 2
So, m = 3/4n + 2
However, if you made a typo, and meant 3m instead of 3n, your answer would be :
4m - 3n = 8
n = 8
~Hope I helped!~
Move all terms that don't contain m to the right side and solve.
m=3n/4 +2
You might be interested in
Answer:
$0.66 per cup
Step-by-step explanation:
There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.
156.25 because a square has 4 sides so it would be 625/4 which equals to the answer 156.25
Answer:
z > 13
Step-by-step explanation:
Subtract 9 from 22.
z > 13