Answer:
what are the equations?
Step-by-step explanation:
Answer : The equation could you use to find p is, 
Step-by-step explanation :
Let the cost of 1 pen be, 'x'
and the cost of 1 pencil is, 'p'
As we are given that total cost of 1 pen and 1 pencil is $2.10. The equation will be:
............(1)
And we have also given that the pen costs twice as much as a pencil. The equation will be:
............(2)
Now put the equation 2 in equation 1, we get:


Thus, the equation could you use to find p is, 
Answer:
8 units
Step-by-step explanation:
260 minutes. 4 times 60 = 240 + 20 minutes i s the quarter
She should have added 2 to both sides of the equation instead of subtracting 2.
2x -2 = 14
Add 2 to both sides:
2x = 16
Divide both sides by 2:
x = 8