Answer:
a) decrease the quantity demanded
Explanation:
According to the law of demand, an increase in the price of a good reduces the quantity demanded for that good.
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer: $62.50
Explanation:
The stock price of Locked-In Real Estate (LIRE) will be calculated thus:
Stock price = D /ke - g
where,
D = Dividend paid per share = $7.50
Ke = expected rate of return on equity = 12% = 0.12
g is growth rate of dividend = 0
Stock price = $7.50/0.12
Stock price = $62.5
Therefore, the stock price is $62.50
$4,050, i got that by adding up each size than subtracting the totals