1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vitek1552 [10]
3 years ago
15

CAN SOMEONE HELP ME!!!!!

Mathematics
1 answer:
Ivenika [448]3 years ago
7 0
Area yellow =11 x 6
= 66
red area = 7 x 2
=14
area of yellow
66 - 14 = 52
You might be interested in
The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams. At present, however, each jar contains an e
Alex_Xolod [135]

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

Given:

The jars of peanut butter that I buy cost $7.20 each and normally contain 500 grams.

At present, however, each jar contains an extra 20% free.

And additionally, the supermarket has a "buy 3 jars get another one free''.

Question asked:

By how much is the cost per 100 grams of peanut butter less than it normally is if I take full advantage of the supermarket's offer today?

Solution:

Cost of a jars of peanut = $7.20

Normally, weight of peanut butter in one packet = 500 gram

At supermarket offer, each jar contains an extra 20% free, means a packet  of peanut butter contains = 500 + 20% of 500                                                                                                            =500+500\times \frac{20}{100} =500+100=600\ gram

And extra benefit = buy 3 jars get another one free, means we will get 4 jars by just giving price of only 3 jars.

That means, total weight of peanut butter you are getting by giving 3 packet's price =  Each jar weigh \times number of jars

                       = 600 \times 4 = 2400 gram

<u>Cost of each packet will be same as previously as during the offer;</u> $7.20

Cost of 3 packet's peanut (2400 gram) =  7.20\times3=\$21.6

Now, we will calculate cost per 100 grams of peanut butter :

<u>During offer:</u>

Cost of 2400 grams of peanut butter = $21.6

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{21.6}{2400}\times100=\frac{2160}{2400} =\$0.9

<u>Normal day:</u>

Cost of 500 grams of peanut butter = $7.20

Cost of 1 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}

Cost of 100 gram of peanut butter = \frac{7.20}{500}\times100=\frac{720}{500} =\$1.44

We found that cost of 100 gram of peanut butter in normal day is $1.44 while cost of 100 gram of peanut butter during offer is $0.9 means cost per 100 gram during offer is ($1.44 - $0.9 = )$0.54 less than cost during normal day.

<u>Conclusion:</u>

Therefore, cost per 100 grams of peanut butter is $0.54 less than it is normally if you take full advantage of the supermarket's offer today.

             

7 0
2 years ago
4 more than twice a number is -10
timama [110]

Answer:

The number is -3

Step-by-step explanation:

Write an equation

2x+4=-10

add 4 on both sides

2x=-6

divide 2 on both sides to isolate variable

x=-3

3 0
2 years ago
THE SEVEN APPLEWOMEN
Sliva [168]

Answer:

  zero

Step-by-step explanation:

If the same sum is received for the sale of 20 apples at price p as is received for the sale of 140 apples at price p, then we must have ...

  20p = 140p

  120p = 0 . . . . . . subtract 20p

  p = 0 . . . . . . . . . divide by 120

The price was zero.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Place these events on the probability
Aleksandr [31]

Answer:

  • P(tails)=1/2
  • P(5)=1/6

Not sure of the rest but hope this helps

8 0
3 years ago
Beth works at a grocery store. She earns $8 per hour for her first 20 hours of work in a week. She earns $11 per hour for workin
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

the 2nd graph

*this is my first time answering a question xd*

3 0
3 years ago
Other questions:
  • My rule is: y= 1/3x+ 11/15 Find x, if y=1.
    9·1 answer
  • 8/3 as a terminating decimal
    11·1 answer
  • Marya plans to participate in a 20 km walk-a-thon. To prepare, she walked 4 km on Monday. She plans to increase her walk by 2 km
    6·2 answers
  • Please help fast this is due tomorrow
    9·1 answer
  • Laura bought 8 pounds of flour for $4. How many dollars did she pay per pound of flour
    7·2 answers
  • List 3 values that would make this inequality true 4 + g &gt; 9
    12·1 answer
  • Find out if ur smart (and to help me please)
    14·2 answers
  • How many times can 53 go into 326 using long division
    11·1 answer
  • Hurry please..................
    10·1 answer
  • Can someone help with explanation please:)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!