1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
15

34 divided by what equals 17

Mathematics
2 answers:
Marysya12 [62]3 years ago
8 0
Well you know that 17 times 2 =34 so 34/2=17
pashok25 [27]3 years ago
4 0
34 divided by 2 equals 17. I hope I helped!
You might be interested in
a slide 4.1 meters long makes an angle of 35 degrees with the ground. How far above the ground is the top of the slide
yuradex [85]
2.4 meters above the slide
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An engineer performs a flow test of a cooling water system. The test equipment hooks into flow elements in the system. There are
KiRa [710]
Each flow element requires a test gauge ---> 32*80 = $2560

Each flow element needs total of 6 feet of tubing  ----> 32*6 = 192 ft
price per foot = 6/100 = $.06
-----> 192*.06 = $11.52

Each 3-ft length of tubing requires 2 connectors. ----> (192/3)*2 = 128
-----> 128*2.5 = $320

Total Cost = 2560 + 11.52 + 320 = $2891.52

Subtract from budget:
3000 - 2891.52 = $108.48
8 0
4 years ago
Giving out BRAINLIEST, THANKS, 5 STARS, and POINTS if answered correctly!<br> PLS HELP ASAP!
AnnyKZ [126]

Answer:

it is the first option

Step-by-step explanation:

the middle (median)is 31 and where the Q starts is 26

7 0
3 years ago
What is the LCM of 95 and 14
kicyunya [14]

Answer:

LCM of 95 and 14 is 1330

Step-by-step explanation:

refer to the picture for explanation

3 0
3 years ago
A student made a sketch of a potential energy diagram to represent an exothermic reaction.
Jlenok [28]

Answer:

This is not correct

Step-by-step explanation: I am just a 6th grader but i know this question, it is not correct because potential energy is mostly staying in one place this would be kenetic energy because it is moving.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need this! Please! Plz do it and give me an explanation! Please!
    9·1 answer
  • akua went shopping and she decided to buy 1.8LBS of apples and 3LBS of strawberries. the apples where on sale for $1.99 per poun
    14·2 answers
  • Need help on computer ‍
    10·1 answer
  • 7.05, 5.07,7.5,0.57 least to greatest
    14·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment with the given endpoints. <br>(14, -6), (13, 14)<br>​
    9·2 answers
  • P(Jack or Queen or 2)
    12·1 answer
  • Kareem ate an apple that had a mass of about 140 ?<br><br> A)grams<br><br> B)kilograms
    6·1 answer
  • Solve system of equation by elimination:<br> 4x - y = 1<br> 3x + y = -1
    15·1 answer
  • 2) On a certain day, the temperature
    8·2 answers
  • True or false:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!