1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
3 years ago
5

How many groups is ther if you have to find how many groups there are if there is 21 girls and 14 boys

Mathematics
1 answer:
dybincka [34]3 years ago
7 0
There are 2 groups because they are seperated into boys and girls.
You might be interested in
Un cliente de un supermercado ha pagado un total de 240 por 16 litros de leche,4kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliv
Vaselesa [24]

Answer:

1 litro de leche cuesta 2.5

1 kg de jamón serrano cuesta 35

1 litro de aceite de oliva cuesta 7,5

Step-by-step explanation:

Pregunta correcta completa

Un cliente de un supermercado ha pagado un total de 240 por 16 litros de leche,4kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliva. Sabiendo que 1 litro de aceite cuesta el tripe de 1 litro de leche; que 1kg de jamon cuesta igual que el cliente tendria que pagar si hubiera comprado 5 litros de leche y 3 litros de aceite de oliva. Calcule el precio de cada artículo.

Solución

Deje que el precio de un litro de leche, un kilogramo de jamón serrano y un litro de aceite de oliva sea x, y y z respectivamente.

16 litros de leche, 4 kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliva cuestan 240

16x + 4y + 8z = 240 (ecuación 1)

1 litro de aceite cuesta el triple de 1 litro de leche

z = 3x (ecuación 2)

Y ese 1 kg de jamón cuesta lo mismo que el cliente tendría que pagar si hubiera comprado 5 litros de leche y 3 litros de aceite de oliva.

y = 5x + 3z (ecuación 3)

Sustituyendo las ecuaciones 2 y 3 en la ecuación 1

16x + 4(5x + 3z) + 8(3x) = 240

16x + 20x + 12z + 24x = 240

Recordemos que z = 3x

36x + 12(3x) + 24x = 240

36x + 36x + 24x = 240

96x = 240

x = (240/96) = 2.5

z = 3x = 3 × 2.5 = 7.5

y = 5x + 3z = (5×2.5) + (3×7.5) = 35

English Translation

A supermarket customer has paid a total of 240 for 16 liters of milk, 4kg of hamon serrano and 8 liters of olive oil. Knowing that 1 liter of oil costs the tripe of 1 liter of milk; t that 1kg of ham costs the same as the customer would have to pay if he had bought 5 liters of milk and 3 liters of olive oil. Calculate the price of each item.

Solution

Let the price of a liter of milk, a kilogram of Serrano ham and a liter of olive oil be x, y and z respectively.

16 liters of milk, 4kg of hamon serrano and 8 liters of olive oil cost 240

16x + 4y + 8z = 240 (eqn 1)

1 liter of oil costs the triple of 1 liter of milk

z = 3x (eqn 2)

And that 1kg of ham costs the same as the customer would have to pay if he had bought 5 liters of milk and 3 liters of olive oil

y = 5x + 3z (eqn 3)

Substituting eqn 2 and 3 into eqn 1

16x + 4(5x + 3z) + 8(3x) = 240

16x + 20x + 12z + 24x = 240

Recall that z = 3x

36x + 12(3x) + 24x = 240

36x + 36x + 24x = 240

96x = 240

x = (240/96) = 2.5

z = 3x = 3 × 2.5 = 7.5

y = 5x + 3z = (5×2.5) + (3×7.5) = 35

1 liter of milk costs 2.5

1 kg of Serrano ham costs 35

1 liter of olive oil costs 7.5

Hope this Helps!!!

4 0
3 years ago
What is 25×10 to the power of 6 in standard form
Vsevolod [243]

So, 10^6 = 1,000,000 and 25*1,000,000 is equivalent to 25,000,000.

6 0
2 years ago
Help, please. I just need an answer, so if anyone is bored, for the love of god please... ​
Alla [95]

Answer:B & E

Step-by-step explanation:

We can first rearrange the function to isolate y. Then, we can find the slope as the function is in the form y=mx+b.

3x-4y=7\\-4y=-3x+7\\y=\frac{3}{4}x-\frac{7}{4}

Since parallel lines have the same slope, we can put the slope of 3/4 into the point slope form to get the answer.

<em>For reference, the point-slope form is </em>y-y_1=m(x-x_1)

y+2=\frac{3}{4}(x+4)\\y+2=\frac{3}{4}x+3\\y=\frac{3}{4}x+1

The first line is found in option E, so option E is one of the correct options.

We can also move the x to the other side, as two of the 5 options have both variables on the left (B and C).

-\frac{3}{4}x+y=1

If we multiply the whole equation by -4, we can get rid of the fraction.

-4(-\frac{3}{4}x+y)=-4(1)\\3x-4y=-4

Hence, option B is also correct.

7 0
1 year ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hiya! take your time! like 20 mins max plz!​
Debora [2.8K]

Answer:

15 and 17 are both undefined, 16 the slope is 0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the equation, please show steps. Thank you so much!
    9·1 answer
  • What is the focus of the parabola with equation y = x2?
    13·1 answer
  • How many balls are in a sack if there are 2 sacks and 4 balls
    6·2 answers
  • What is the center of the circle that has a diameter whose endpoints are (2, 7) and (-6, -1)?
    6·1 answer
  • A rectangle has an area of 120cm2. It's length and width are whole numbers.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED THIS REALLY BAD
    9·1 answer
  • Helpp me plsssssssssssssssssssssssssssssss
    6·2 answers
  • Esperanza is determining whether she has enough money to buy a pizza and still tip the delivery person. The pizza costs $8 plus
    10·1 answer
  • The age of a mother is three times the age of her son. If the difference between their
    13·1 answer
  • Simplify the expression to a + bi form:<br> (4 – 3i) - (9 - 71)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!