Set up the equation by writing the number of students in the ratio as a fraction:
3/4= (245-x)/x Cross multiply:
3x= 4(245-x) Multiply on right:
3x= 980-4x Add 4x on both sides:
7x= 980 Divide both sides by 7:
x= 140 this is how many girls there are. And:
245-140= 105= boys
Answer:
$1983.75
Step-by-step explanation:
1725 x 0.15 = 258.75
now add to the original price
1725 + 258.75= 1983.75
Answer:
If Andre plans on staying within his budget, he should choose Apartment 1.
Step-by-step explanation:
Apartment 1: $1100 rent + $250 utilities = $1350 Total Monthly
Apartment 2: $1350 rent + $100 utilities = $1450 Total Monthly
Andre can spend up to $1320 on rent & $320 on utilities, totaling at $1640. In this situation, Andre needs to save as much money as possible. Either on one of these apartments stay below the budget for monthly cost, but Apartment 2's rent goes $30 higher than his budget allows. In the end, this makes apartment 1 the best option for rent, utilities, and ultimate cost.
If Andre plans on staying within his budget, he should choose Apartment 1.
Answer:
elon musk
Step-by-step explanation:
elon sends out random, uncalled for tweets, which mess with the stock value.
For example, when the stock was very high, he tweeted,"Tesla stock too high"