1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
2 years ago
8

You need to rent a video camera for your school project. Murphy's Camera charges a $30 rental fee plus $35 per day. Allied Renta

l charges a $45 rental fee plus $30 per day. Which company should you choose?
Independent variable (x):

Dependent variable (y):

System of equations:

Graph:

A. When does it make sense to rent a camera from Murphy's? How do you know?
B. When does it make sense to rent a camera from Allied Rental? How do you know?
C. Is there ever a time where it wouldn't matter which store to choose? Explain what this means in the context of a "system of equations."
D. If you were renting a camera for 3 days, how much money would you pay for each store? Show all work.
Mathematics
1 answer:
andreev551 [17]2 years ago
3 0

A. If a camera is rented for 1 or 2 days, it would be logical to rent it from Murphy's.

B. If a camera is needed for more than 3 days, it would make sense to rent it from Allied rental.

C. Yes, if a camera is rented for 3 days both rentals charge the same money.

C. If you were need a camera for 3 days, you would have to pay $135 for both stores.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Step 1; Murphy's camera costs $30 to rent and an additional $35 for each day of rental. So the equations are

y = $30 + (x × $35), where y is total cost and x is the number of days rented.

So for x = 1, y = $30 + (1 × $35) = $30 + $35 = $65

So for x = 2, y = $30 + (2 × $35) = $30 + $70 = $100

So for x = 3, y = $30 + (3 × $35) = $30 + $105 = $135

So for x = 4, y = $30 + (4 × $35) = $30 + $140 = $170

So for x = 5, y = $30 + (5 × $35) = $30 + $175 = $ 205.

Step 2; Allied rental costs $45 to rent and a $30 for each day of rental. So the equations are as follows

y = $45 + (x × $30), where y is total cost and x is the days rented

So for x = 1, $45 + (1 × $30) = $45 + $30 = $75

So for x = 2, $45 + (2 × $30) = $45 + $60 = $105

So for x = 3, $45 + (3 × $30) = $45 + $90 = $135

So for x = 4, $45 + (4 × $30) = $45 + $120 = $165

So for x = 5, $45 + (5 × $30) = $45 + $150 = $195

Step 3; Comparing both prices over 5 days. Murphy's is cheaper for until 2 days. On day 3 both the rentals cost the same but after day 4, allied rentals is the better option.

You might be interested in
If y varies directly as x and y=35 when x=7, find y when x=11
sveta [45]
Y=kx
35=7k
35/7=k
k=5

y=5x
y=5×11
y=55
3 0
3 years ago
Jack's pancake recipe calls for 2 tsp baking powder and 3 c of flour.
Dennis_Churaev [7]
The Answer is 6 tsp Because 2 + 2 + 2 and 3 + 3 + 3 or 2 x 2 and 3 x 3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of $x$ for the right triangle. A right triangle with base labeled x and hypotenuse labeled 12 units. Angle betwee
slamgirl [31]

Answer:

6 feets

Step-by-step explanation:

The triangle described in the question has been sketched in the picture attached below :

From the triangle, we could solve for X, which is the base of the triangle using trigonometry :

Sinθ = opposite / hypotenus

Sin 30° = x / 12

0.5 = x / 12

x = 12 * 0.5

x = 6 feets

Hence base, x = 6 feets

8 0
3 years ago
We have BD is 17 cm AB is 24cm find angle of B​
lianna [129]
It is B=24
Hope this helps:)
6 0
2 years ago
How do you identify the information that is given to you that you dont need for solving a problem?
Alborosie
When reading a question, you need to be aware of the numbers presented and the facts. You need to pay attention to the question - what, when, where, how, why or how much. What is being asked in the question is always your clue. Unnecessary information will be eliminated once you understand the question.

Simple example from a Business book:

Jessica Fernandez, manager of Subway, had a bank balance of $5382.12 on March 1. During March, she deposited $60,375.82 received from sales, $3280.18 received as credits from suppliers, and $75.53 as a county tax refund. She paid out $27,282.75 to suppliers, $4280.83 for rent and utilities, and $12,252.23 for salaries and miscellaneous. How much did Fernandez deposit in March?

Answer:
$60,375.82 (sales) + $3280.18 (credits) + $75.53 (refund) = $63,731.53
Fernandez deposit $63,731.53 in March.

The question immediately lead you to the sentence that is the key to the answer.
It is pretty obvious but try to recognize the important facts from the rest.
The question did not ask about Jessica's balance on March 1 or did not ask about how much she pay out. You can immediately eliminate that those information are not necessary to the problem being asked. The question is how much did she deposit in March. You need to find the sentence that points out the answer - During March, she deposited $60,375.82 received from sales, $3280.18 received as credits from suppliers, and $75.53 as a county tax refund. List all the numbers and add them together and you will come up with the figures she deposited. It is just a simple question but it presented the technique for the elimination process of unnecessary facts. It is not "we cannot see the answer" but the truth is we cannot see and understand the question.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't understand how to do this, can someone please help me?
    10·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • Determine if the statement is true or false. Any linear system with more variables than equations cannot have a unique solution.
    13·1 answer
  • -2x+5y=-15 5x+2y=-6 how many solutions does this system have
    9·2 answers
  • - Write each expression as a multiple of a power of 10:
    6·1 answer
  • PLEASE HELP
    14·1 answer
  • Plzzzz Help what is the equation? ​
    15·1 answer
  • the measure of an angle is fifty nine times the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle
    8·1 answer
  • The equation represents the area, A, of a rectangle, in square units.
    11·1 answer
  • Find m∠D. Put the answer below.<br> m∠D =
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!