Ths is easier than it looks.
115 - - 15 = 115 + 15 = 130 degrees difference.
The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Answer:
take a ruler and measure each side and add it together.
and what's with the title
Step-by-step explanation:
A. F(x)= 3x+6 =12
3x = 12-6
3x = 6
x=2
B. x=10, f(x)= 3*10+6 = 30+6 = 36
C. f(x) = 3x+6 = 6
3x = 6-6
3x=0
x=0
D. x=5, f(x) = 3x+6 = 3*5+6 = 15+6 = 21
He gave away 8 so he would have 12/20 which is 60% left :)